Amnesty-jelentés: Gyakorlatilag nem javult a helyzet Kelet-Európában

InfoRádió / MTI
2009. május 28. 06:01
Szlovákiában és Romániában tavaly is széleskörű megkülönböztetéssel szembesült a roma lakosság, és Oroszországból is "szinte napi rendszerességgel" érkeztek beszámolók rasszista támadásokról - áll az Amnesty International csütörtökön Londonban kiadott idei világjelentésben.

A világ legnagyobb emberi jogi csoportjának 2009-es összefoglalója szerint a szlovák kormány különféle intézkedéseket hozott annak érdekében, hogy a roma gyerekek jobban hozzáférjenek a közoktatáshoz, de "gyakorlati elkötelezettség nem volt" az iskolai szegregáció felszámolására. A szlovák hatóságok továbbra is azzal érveltek, hogy a hátrányos társadalmi helyzet miatt van aránytalanul sok roma gyermek a szellemi fogyatékosoknak fenntartott különleges iskolákban - áll a jelentésben.

Az AI szerint az új szlovák oktatási törvény sem tartalmaz hatékony intézkedéseket a romák által elszenvedett diszkrimináció megszüntetésére.

A szervezet felidézi, hogy a kassai területi ügyészi hivatal tavaly februárban ismét leállította a vizsgálatot három - gyanú szerint illegálisan sterilizált - roma nő ügyében, azzal, hogy a beavatkozást a nők előzetes tájékoztatáson alapuló szabad beleegyezésével hajtották végre.

A romániai helyzetről az Amnesty International azt írja, hogy ott a romák megkülönböztetése a köztisztviselők és a társadalom egésze részéről széleskörű és mélyen gyökerező, a román hatóságok nem hoztak megfelelő intézkedéseket a diszkrimináció és a roma közösség elleni erőszak felszámolására.

A szervezet megemlíti, hogy Traian Basescu elnök a "büdös cigány" kifejezést használta egy újságíróra, és ezt a kijelentést bírósági végzés minősítette diszkriminatívnak, de elmarasztaló ítélet nem született, mivel a megjegyzés "magánbeszélgetés" során hangzott el.

Orosz emberi jogi szervezetek szerint tavaly legalább 87 személy vesztette életét Oroszországban faji indíttatású támadásokban - áll az Amnesty International csütörtöki jelentésében.

Az AI szerint orosz kormányilletékesek is elismerik, hogy súlyos problémáról van szó, és az ilyen bűncselekményekért elítéltek kemény megbüntetését szorgalmazták. Mindazonáltal az év végéig nem született átfogó terv a rasszizmus és a faji megkülönböztetés elleni fellépésre.

Azok az orosz emberi jogi aktivisták, újságírók és jogászok, akik nyíltan szót emeltek az emberi jogi visszaélések ellen, fenyegetésekkel és megfélemlítéssel szembesültek, és a rendőrség csak vonakodva vizsgálja ki ezeket a fenyegetéseket; a civil társadalom szószólói elleni támadásokat rendszerint nem követi büntetés - áll az Amnesty International jelentésében.
A szervezet szerint "a független nézetekkel szembeni növekvő intolerancia" légkörében inkább emberi jogvédők és ellenzéki csoportok támogatói ellen indulnak büntetőeljárások az elégedetlenség kifejezéséért vagy a hatóságok bírálatáért Oroszországban.