Négy évszázada nem történt ilyen: felfüggesztettek két korrupt lordot

InfoRádió / MTI
2009. május 20. 20:51
Korrupció gyanújával felfüggesztették a brit törvényhozás főrendi házának két tagját, akik állítólag anyagi juttatás ellenében vállalták volna törvénymódosítások kijárását.

Lord Peter Truscott és Lord Thomas Taylor az egyik vezető vasárnapi brit lap, a The Sunday Times csapdájába sétált bele. Az újság két riportere egy nem létező hongkongi vállalkozás lobbistájának adta ki magát, és azzal keresték meg a két felsőházi tagot, hogy "ügyfelük" a társasági adórendszer módosításához kér segítséget.

A lapban erről megjelent leleplező beszámoló szerint Lord Truscott és Lord Taylor 120 ezer font (38 millió forint) "díjért" lett volna hajlandó egyengetni a törvénymódosítás útját.

A brit parlamenti rendszerben a Lordok Házának módjában áll változtatásokat eszközölni az alsóház választott képviselői által elfogadott törvényeken - ez alól a költségvetésről szóló törvény kivételt képez -, de ilyen esetekben is vissza kell utalni a módosításra szánt jogszabályt az alsóháznak újabb szavazásra.

A parlamentről szóló törvény ugyanakkor kifejezetten tiltja üzleti vállalkozások érdekeinek képviseletét a felsőházi tagoknak, akár anyagi előny ellenében, akár anélkül.

A két lord váltig cáfolja a The Sunday Times vádjait, a Lordok Házának illetékes bizottsága azonban bizonyítottnak találta a vétséget. Ennek nyomán szerdán megszavazta tagságuk féléves felfüggesztését. Ilyesmire csaknem négy évszázada nem volt példa a brit parlament felsőházában.

Ezekben a hetekben az alsóház életét is súlyos botrány kavarja fel, miután The Daily Telegraph, a legnagyobb brit jobboldali napilap május eleje óta riportsorozatban tárja fel, hogy a képviselők - kormánypártiak és ellenzékiek egyaránt - milyen képtelen címeken vettek fel költségtérítéseket az elmúlt években.

A hatalmas közfelháborodást keltő ügy miatt a héten bejelentette távozását az alsóház elnöke, és szerdán komoly szigorítási terveket jelentettek be a képviselői költségelszámolások szabályozásában.

A reformtervek egyik fő eleme a több évszázados önszabályozás megszüntetése és független, külső szervezet fölkérése a költségtérítések ellenőrzésére.