Oroszország és Amerika szövetségesei ismét szúrós szemmel méregetik egymást. Moszkvának nem tetszik a NATO grúziai hadgyakorlata és kiutasított két NATO-diplomatát, az EU pedig a most útjára indított szomszédsági politikával csökkenteni akarja az orosz befolyást a volt szovjet térségben. Ennek ellenére Szergej Lavrov orosz külügyminiszter washingtoni látogatását a sűrű mosolyok és az udvariaskodás töltötte ki.
Barack Obama amerikai elnök, aki félórára fogadta Lavrovot, például megismételte, hogy remek alkalmuk van újraindítani a kapcsolatokat és részletezte is miben működhetnek együtt a felek: az atomfegyverek csökkentésében, illetve azok elterjedésének korlátozásában, az afgán és pakisztáni helyzet kezelésében, Irán ügyében, vagy a világ országait oly súlyosan érintő pénzügyi válság kezelésében. Sőt, még külön méltatta az orosz külügyminisztert - aki pedig a grúziai háború idején még trágár szavakkal vágott vissza a nyugati bírálatokra.
Lavrov, aki korábban amerikai kollégájával, Hillary Clintonnal tárgyalt, arról beszélt, hogy keményen dolgoznak a nukleáris fegyverek csökkentéséről szóló tárgyalások sikeréért, miközben a vitás kérdések számát csökkenteni próbálják. Az orosz média szerint Lavrov azt vette ki partnere szavaiból, hogy Washington lemondhat a Közép-Európába telepítendő rakétavédelmi rendszerről. Úgy tűnik, a felek azt a taktikát választották, hogy az együttműködésről a kétoldalú viszony szintjén beszélnek, miközben az ellentétekről - például Grúziáról - a NATO felhasználásával.
Közben Dmitrij Medvegyev orosz elnök a győzelmi napi parádé előtt II. világháborús grúz veteránoknak arról beszélt: a közös történelem segíthet az orosz-grúz ellentét rendezésében. A politikai ellentét feledteti, hogy milyen hatással voltak a grúzok Oroszországra. Nem csak Sztálin volt grúz, hanem például Borisz Akunyin író is, vagy a napóleoni háborúk egyik hadvezére, Bagratyion tábornok. Még most is jelentős számú grúz dolgozik Oroszországban, aki pénzt küld haza az otthoniaknak. Moszkva a tavalyi háború után ugyanakkor közölte: nem hajlandó szóba állni Szaakasvili grúz elnökkel, de utódjával igen, ami muníciót ad azoknak, akik szerint meg akarja buktatni a választott vezetőt.