Alábecsülték a kínai nagy fal hosszát

Infostart
2009. április 20. 19:20
A legutóbbi számítások szerint a kínai nagy fal több mint háromezer kilométerrel hosszabb, mint ahogy azt eredetileg hitték. Szakemberek azonban attól tartanak, hogy a világörökség részeként számon tartott építmény egyes részei összedőlhetnek.

A kínai kormány kétéves vizsgálata bebizonyította, hogy a nagy fal a nagyjából 5000 kilométer helyett legalább 8850 kilométer hosszan nyúlik el. Az eddigi méretet többnyire történelmi adatok alapján becsülték meg, most azonban a szakemberek GPS-szel és infrared technológiával próbálták feltérképezni az építményt.

A kínai állami média tudósítása szerint valójában a műemléknek csak 70 százaléka igazi fal, a fennmaradó részeket természetes akadályok: árkok, hegyek és folyók képezik. A nagy falat több száz éven keresztül építették, hogy távol tartsák a kínai birodalmat az idegen betolakodóktól. Az építmény első részeit 2000 évvel ezelőtt húzták fel, de a 14. és 17. század között uralkodó Ming dinasztia idején újraépítették és kiterjesztették.

A kínai szakértők szerint az újonnan felfedezett rész, amely északon a Liaoning tartománybeli Hu-hegységnél kezdődik és a nyugati Kanszu tartományban található Csia Jü-küen átjáróig húzódik, szintén a Ming dinasztia korában épülhetett.

A kutatók tovább folytatják munkájukat, hogy kiderítsék, pontosan milyen hosszú fal épült a későbbi dinasztiák uralkodásakor.

A kormány arra hívta fel a figyelmet, hogy félő: a világ legnagyobb emberi kézzel alkotott építményének egyes részei hamarosan összedőlhetnek a klímaváltozás hatásai és az országban meginduló óriási infrastrukturális fejlődés miatt. A nagy falat az Unesco 1987-ben nyilvánította a világörökség részéve.