A kínzás nem segít: 260-szor "fojtották vízbe" a két terroristát

Infostart
2009. április 20. 16:25
Több mint 260-szor alkalmazták a szimulált vízbefojtási technikát a szeptember 11-i merényletek értelmi szerzője és egy másik vádlott ellen a CIA-kihallgatótisztjei - állítja a New York Times. Mindez nem sokkal azután derült ki, hogy a gyakorlatot elítélő új elnök közölte: a CIA-vallatókat nem fenyegeti büntetés.

Barack Obama hétfői, a CIA központjába tett látogatása előtt publikálta a New York Times azt az állítást, amely szerint az ügynökség emberei 183 ízben vetették alá szimulált vízbefolytásnak Haled Sejk Mohammedet, aki a 2001. szeptember 11-i merényletek értelmi szerzőjének mondja magát. Egy másik foglyot, Abu Zubajdát, 83-szor próbálták vallomásra bírni, a waterboarding néven elhíresült és a Bush-kormányzat által legálisnak minősített kihallgatási módszerrel.

Annak ellenére, hogy az amerikai közvélemény egy része nem sok szimpátiát táplál a több mint 3000 ezer ember halálát okozó merénylőkkel és társaikkal, jogvédő szervezetek és immár az Obama-kormányzat is elfogadja, hogy a gyakorlat kínzásnak minősül. A waterboarding alkalmazása miatt maguk a vallatók is aggódtak, és a Bush-érában az igazságügyminisztérium ügyvédeit kellett bevetni, hogy szentesítsék a szimulált vízbefojtást.

Barack Obama kampánya során többször is bírálta a módszert, és azt mondta: azt soha többé nem fogják azt alkalmazni. Elnöksége második napján pedig elrendelte a titkos CIA-börtönök bezárását. Az aktivisták megrökönyödésére viszont azt is közölte: nem büntetik meg az ügynökség kihallgató tisztjeit a parancs végrehajtása miatt.

Úgy tűnik, Obama nem akarja pellengérre állítani elődjét - elvetette ugyanis, hogy a Bush-kormányzat terrorellenes módszereinek vizsgálatára létrehozzanak egy tényfeltáró kongresszusi bizottságot. A Szenátus titkosszolgálati ügyekkel foglalkozó bizottsága viszont zárt ajtók mögött vizsgálatot folytat arról: vajon szükséges volt-e a létfontosságú információ megszerzéséhez az, hogy a rabokat a falhoz vágják, bilincsbe verve napokig állni kényszerítsék vagy kis ketrecekbe zárják - írja a New York Times.

A lap megjegyzi: Zubaja esetében hatástalannak bizonyult a módszer, mivel 83 szimulált vízbefojtás után sem szolgált új információval kihallgatóinak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást