A hír, amellyel a feszült társadalmi hangulatban a francia média vezető helyen foglalkozik, azonnali tiltakozást váltott ki a politikai vezetők részéről, és az állam által kisegített pénzintézetet nemcsak az ellenzéki szocialisták, hanem a kormányzó UMP párt is élesen bírálta. A helyzetet a Société Générale keddi pontosítása csak tovább mérgesítette.
Egy sebtében kiadott közlemény szerint ugyanis a jelenleg a pénzintézet igazgatótanácsát vezető Daniel Bouton nyugdíja nem évi egymillió, hanem "csupán" 730 ezer euró, mintegy 225 millió forint lesz, ami havi bontásban szerény 60 ezer eurónak, közel 19 millió forintnak felel meg. A botrány a lehető legrosszabbkor jön a Société Générale számára, amely immár több mint egy éve csaknem állandó szereplője a botránykrónikáknak.
Hírnevén először tavaly januárban esett komoly csorba, amikor kiderült, hogy egyik brókere közel 5 milliárd eurót bukott azzal, hogy felettesei által nem engedélyezett - de saját állítása szerint tolerált, sőt bátorított - tőzsdei tranzakciókat hajtott végre. Tíz napja pedig négy csúcsvezetője került reflektorfénybe azzal, hogy több millió euró értékű részvényopciót osztott ki magának a cég tavalyi eredményei után, melyről csak erőteljes kormányzati nyomásra mondtak le.
Pedig a pénzintézet vezetői jól ismerték Nicolas Sarkozy február óta hangoztatott álláspontját, mely szerint állami segítségben részesült társaságok vezetői nem kaphatnak jutalmat, és a Société Générale is közéjük tartozott. A menedzseri érzéketlenség és a társadalom nyomására a Fillon-kabinet végül kénytelen volt rendeletet hozni a kérdésben, mely kedden lépett hatályba és amely 2010. végéig megtiltja az állami kedvezményes kölcsönt vagy garanciát igénybevevő cégek számára a vezetői részvényopció osztogatást.
A l'Express által közölt információ mindenesetre újabb fejezetet nyitott a túl magas vezetői jövedelmekről zajló, folyamatosan élesedő vitában, és máris megfogalmazódott, hogy a busás végkielégítések mellett az átlag francia számára elképzelhetetlenül magas vezetői nyugdíjak mértékét is szabályozni kell. Ami ismét reagálásra kényszerítheti a kormányt, melynek vezetője egyébként egy kormánypárti képviselőkkel tartott keddi tanácskozáson nem zárta ki, hogy az eddigiekhez képest drasztikusabban megadóztatják az "aranyozott nyugdíjakat".