Hogyan küzd Kína a gazdasági válsággal?

Infostart
2009. március 26. 08:00
Tízévnyi kétszámjegyű gazdasági növekedés után Kínának szembe kell néznie a ténnyel, hogy az országot nem kíméli a globális gazdasági válság és a recesszió. Sorba zárnak be a gyárak, mivel ma már nem olyan nagy a kereslet a kínai termékek iránt. Messze azonban még az államcsőd, mert a kínaiak nagy spórolós hírében állnak.

A Kínai Népi Kongresszus rendes évi, március elején tartott ülésén természetesen a gazdasági válság volt a fő téma. A küldöttek előtt elmondott, a televízióban is közvetített beszédében Ven Csia Pao miniszterelnök azt mondta: "Idén kormányunk arra koncentrál majd, hogy kezelje a globális pénzügyi válságot és elősegítse a szilárd és gyors gazdasági növekedést".

Az Egyesült Államok gyakorlatát követve Kína is bejelentett egy 585 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot, amelyből a szociális rendszert és az infrastruktúrát fejlesztenék elsősorban. A gazdaságélénkítés kínai receptje: gyorsvasutak, autópályák és ingatlanok építése, amelyek munkahelyeket teremtenek, és növelik a gazdasági teljesítményt. Kína mindezt viszonylag könnyedén megteheti, hiszen kétezer milliárd dolláros tartalékaival a kommunista kormányzás át tudja vészelni a gazdasági vihart.

A hivatalos optimizmussal ellentétben a vállalkozók és a szakemberek kevésbé derűlátóak. A Fox Newsnak nyilatkozó professzor szerint aggasztó jelei vannak, hogy a krízis rosszabbodik. "Rendkívül nehézzé teszi a helyeztet az, hogy most először több kis- és közepes vállalkozás zárja be kapuit, mint amennyi kinyit. Ez pedig azt jelenti, hogy a gazdaság nem növekszik" - mondta a szakértő.

A kormányzat a hazai fogyasztás ösztönzésével szeretné csökkenteni az ország exportfüggőségét, csakhogy a kínai polgárok többsége nem szeret költekezni. A "spórolósok országában" az emberek az éves fizetésük legalább negyedét teszik félre, a legtöbben pedig hagyományos módon, készpénzzel fizetnek, vagyis nincs bankszámlájuk és hitelkártyájuk.

A vállalatok próbálnak rózsás képet festeni pénzügyi helyzetükről, de az amerikai dollár és az angol font hanyatlása mélyen érinti az utazási szektort és a turizmust. A devizaárfolyamok ingadozása következtében Kína igen drága úti cél lett, de már a külföldi befektetők számára sem olyan kedvező a népes országba települni.