Fejőstehénnek tekintik a képviselők az államkasszát

Infostart
2009. március 24. 11:52
Nemcsak Magyarországon, hanem Nagy-Britanniában is egyre többen követelik a képviselők elszámoltatását, mert rövid idő alatt immár másodízben merült fel csalás gyanúja kormánytagok részéről.

Gordon Brown miniszterelnök levelet intézett a Közélet Tisztaságát Felügyelő Bizottságnak, felkérve a testület elnökét, hogy indítson vizsgálatot a képviselői fizetések és kedvezmények ügyében. Javasolja, hogy ez terjedjen ki a képviselők másodállásaira is.

A kormányfő lépését az indokolja, hogy a nővérénél lakó, de lakásfenntartási költségeket igénylő Jacqui Smith belügyminiszter asszony nagy port felvert ügye után ismét a visszaélés gyanújának árnyéka vetül egy kormánytagra.

Tony McNulty foglalkoztatási miniszterről van szó, aki a szüleivel lakott együtt a London-elővárosi Harrowban, és 2002 óta rendszeresen igényelte e ház fenntartási költségeit. Összesen 60 ezer fontot vett fel, holott abban az évben megnősült, és munkahelye, a parlament közelébe költözött, tehát nem jár neki a vidéken élő képviselők lakástartási segélye.

Lehet, hogy tulajdonképpen nem szegett szabályt, de az adófizető választópolgárok szemében nem emeli a képviselők tekintélyét, hogy egyikük-másikuk fejőstehénnek tekinti az államkasszát. A kormány igyekszik a vezető állásban lévő diplomások bérének szintjén tartani a képviselői fizetéseket, és eddig nem engedett az ellenzék nyomásának, amely arra irányul, hogy emeljék a honatyák javadalmazását, és ezzel egyidejűleg szüntessék meg a térítéseket.

Nyáron lép életbe az a kormányhatározat, amelynek értelmében a brit parlamenti képviselők költségtérítési igényléseit évekre visszamenőleg nyilvánossá teszik. Az adatok közzététele nyomán újabb kérdőre vonások várhatóak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást