Fidel Castro visszaköveteli Guantánamót

Infostart
2009. január 30. 15:41
Hiába akarja bezárni a guantánamói fogolytábort Barack Obama, a katonai bíróság főbírája nem hajlandó elnapolni egy pert és így szembehelyezkedik az új elnök rendeletével. Obama egyik első döntése volt az, hogy 120 napra le kell állítani az eljárásokat, amíg felülvizsgálják a tábor tevékenységét. Közben Fidel Castro volt kubai elnök felszólította Obamát: adja vissza a szigetország keleti csücskében található Guantánamót.

Annak ellenére, hogy világszerte megkérdőjelezték a jogosságát és Obama új amerikai elnök szeretné bezárni a fogolytábort, a guantánamói katonai bíróság vezetője ellenáll az elnöki rendeletnek. A telepen felállított hadbíróság, amely az évek óta fogva tartott úgynevezett "ellenséges harcosok" ügyében indított több év csúszás után pereket, nem akarja leállítani az eljárást egy szaúdi vádlottal szemben.

A vád szerint a férfi szervezte meg a Cole amerikai hadihajó elleni motorcsónakos merényletet, amelyben 9 évvel ezelőtt 17 tengerész halt meg. James Pohl főbíró szerint a hadbíróságot létrehozó törvény a bírák kizárólagos jogává tette, hogy elhalaszthassák a pereket, és Abd el-Rahim ügyének halogatása "sértené a közérdeket".

A Pentagon közben azt állítja, mindenben eleget tesz az elnöki rendeletnek, melynek értelmében 120 napra le kell állítani az összes eljárást. A jogi patthelyzetben az a furcsa helyzet is előállhat, hogy ejtik az el-Rahim elleni vádakat, majd később újra vádat emelnek ellene. A 2002-ben elfogott szaúdi férfi volt az egyik úgynevezett "értékes fogoly", akin a waterboarding néven elhíresült szimulált vízbefojtási technikát alkalmazták - ismerte el a CIA.

Védői szerint fel kell menteni, ahogy az egy másik, hasonlóan kezelt fogoly ügyében történt. Obamának azonban azt is figyelembe kell vennie, hogy több Guantánamóról szabadult fogoly időközben csatlakozott a radikális mozgalmakhoz, például az al-Kaidához.

Közben a kubai forradalom egykori vezetője, a betegeskedő Fidel Castro felszólította Obamát: feltételek nélkül szolgáltassa vissza Guantánamót Kubának. Ha ezt nem teszi meg, akkor megsérti a nemzetközi jogot és arrogáns nagyhatalmi vezetőként viselkedik majd egy ki országgal szemben - mondta. Az Egyesült Államok - egy amerikai törvény értelmében - 1902 óta "meghatározatlan időre" bérli a Guantánamói-öbölt Kubától.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást