Két és félmillió látogató, ám csak 28 ezer ülőhely és összesen 240 ezer hivatalos belépő, 20 óriáskivetítő, több ezer biciklitároló, 5000 hordozható WC csak a belvárosban, és szinte kezelhetetlen lélekszámú, fellelkesült tömeg. Erre számítanak az amerikai fővárosban Barack Obama beiktatásakor.
Pedig a látogatók jól tudják, hogy a kerékpár is csak a biztonsági zónán kívül tehető le, szigorúan tilos a hátizsákok és a babakocsik használata. A szervezők azt tanácsolják, hogy innivaló és a nulla Celsius-fok körüli hőmérsékletnek megfelelő ruházat nélkül senki se induljon a washingtoni törvényhozás, a Capitolium épülete felé. Itt teszi le az esküt az új elnök.
A Capitolium nyugati oldaláról belátható zöld terület mintegy 3 kilométer hosszan, egészen a Lincoln emlékműig telik majd meg a világ minden tájáról érkező ünneplőkkel, és most először lesz nyitva. Egyetlen hordozható toalettre a számítások szerint így is 300 ember jut, így lesz sorban állás bőven.
350 ezer látogatót engedélyezett a belbiztonsági miniszter a Pennsylvania sugárútra, ahol a Fehér Ház is található, a létszámon felül érkezőket elküldik. Az eskütételre szóló jegyek 1500 dollárba kerülnek az internetes feketepiacon, de akkora volt az érdeklődés, hogy a Szenátus demokrata többségének vezetője, Harry Reed egy kalapból sorsolta ki a körzetében a nyerteseket.
Egyikük úgy érzi magát, mintha megnyerte volna a főnyereményt a lottón. "Pénzben nem kifejezhető, mennyit ér a jegy" - mondja. "A pénz jön és megy, de ez az élmény egy életre szól."
Washington városának 50 millió dollárjába kerül Barack Obama beiktatása, 3,5 milliót költöttek el a színpadra, a székekre és a kerítésekre. Még ezekben az órákban is építik a Fehér Ház előtt azt az emelvényt, amelyről Obama végignézi a tiszteletére rendezett felvonulást.
A biztonsági kapuk helyi idő szerint reggel 7-kor és 8-kor nyitnak, a fő program 10 órakor kezdődik.
Michael Chertoff belbiztonsági miniszter lesz az egyetlen a Bush kormányzatból, aki nem adja át hivatalát az eskütételkor. Az ő mandátuma szerdán jár csak le a fejetlenség elkerülése érdekében és azért, hogy utódja, Janet Napolitano még élvezhesse az esti bálozást.
A keddi rendezvény minden másodpercét 8000 rendőr, a Központi Nyomozóhivatal, az FBI ezer alkalmazottja és a Nemzeti Gárda 10 ezer tagja őrzi.