Telefonon figyelmeztetik a lakókat házaik lebombázására

Infostart
2009. január 2. 16:03
Miközben Izrael a szárazföldi bevonulást tervezi Gázába, a területet irányító Hamasz péntekre meghirdette a "Harag napját". Izrael megengedte, hogy a külföldi állampolgárok elhagyják Gázát.

Egy mecsetet és több Hamasz-vezető otthonát is lebombázta az izraeli légierő pénteken, a radikális mozgalom elleni offenzívája hetedik napján. Csütörtökön egytonnás bombát dobtak Nizar Rayan Hamasz-vezető házára. Az akció nyomán a négyemeletes épület teljesen összedőlt, és jelentések szerint a
a politikus mellett négy felesége és tíz gyermeke is meghalt.

Az izraeliek szerint a Hamasz-főnökök otthonában fegyvereket tárolnak, és Rayan háza is azért dőlt össze, mert az ott elhelyezett rakéták felrobbantak. Hasonló indokkal támadta a légierő a mecsetet is - a hatalmas belső teret por és törmelék borította.

A Hamasz péntekre meghirdette "a Harag napját", noha azon kívül, hogy továbbra is sikeresen lövi rakétákkal Izraelt, nem tudni, milyen más akciót tudna végrehajtani. A Hamasz felhívásának nyomán több ezer palesztin tüntetett Ciszjordániában és Jeruzsálem arab negyedében is, ahol az izraeli rendőrség megtiltotta, hogy az 50 évesnél fiatalabb férfiak belépjenek az Al-Aksza mecsetbe.

Pénteken Askelon városában izraeli lakónegyedeket is ért rakétatalálat, két lakó megsebesült. A veszély ellenére többezren vettek részt Rayan temetésén, melynek során a mozgalom zászlóival burkolták be a radikális vezér és családtagjainak holttesteit.

Közben az erőfölényben lévő Izrael azzal próbálja mérsékelni a civil áldozatok számát - és így a külföldi bírálatokat -, hogy figyelmeztetéseket küld a bombázások előtt. Néhány ház lakóit előre felhívták és közölték velük, hogy hagyják el az épületet - a légierő szerint Rayant is felszólították a távozásra.

Az izraeliek szórólapokat is ledobnak, és ezeken arra sürgetik a gázaiakat, hogy jelentsék, hol látnak rakétakilövő állásokat. Aki azonban hasonló lépésre szánja el magát, azt kockáztatja, hogy izraeli kollaboránsnak minősítik és kivégzik, ahogy az a múltban is megtörtént.

Külföldi nyomásra Izrael lehetővé tette, hogy az egyiptomi határon át távozzon 300 olyan palesztin, akik külföldi (főként orosz, amerikai, norvég vagy török) állampolgársággal is rendelkeznek.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást