A 2008-as év külpolitikai krónikája - 2. rész

Infostart
2009. január 2. 10:30
A 2008-as év - és főleg annak második fele - bővelkedett váratlan és gyakran drámai fordulatokban. A háborús bűnökkel vádolt volt boszniai szerb elnökre egy buszon csapott le a rendőrség, rövid háborút vívott Grúzia és Oroszország, a thai miniszterelnöknek egy tévés főzőshow miatt kellett lemondania, az Egyesült Államokban pedig megválasztották az ország történetének első színes bőrű elnökét. S hogy mi minden történt még júliustól decemberig? Kiderül az InfoRádió év végi külpolitikai összefoglalójának második részéből.
Júliusban

nem kellett sokat várni az első nagy hírre: 2-án, hatévi fogság után kiszabadult a szélsőjobboldali Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) fogságából a kolumbiai-francia politikusnő, Ingrid Betancourt. A korábbi bogotái elnökjelöltet a kolumbiai kormány beépített titkosügynökeinek közreműködésével szabadították ki.

Küszöbön áll a háború a Kaukázusban - adta hírül az InfoRádió két nappal később, amikor a szakadár Dél-Oszétia vezetése a haderő általános mozgósítását rendelte el a grúz erők támadása után. Később további fegyveres összecsapásokról is érkeztek jelentések.

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság népirtás, emberiesség elleni és háborús bűnök miatt vádemelést kezdeményezett Omár Haszan al-Basír szudáni elnök ellen. A politikust a kormányerők a hat éve polgárháború dúlta Darfúr tartományban elkövetett kegyetlenkedéseiért akarták felelősségre vonni.

Újabb magyar katona halt meg Afganisztánban. Szekeres Imre honvédelmi miniszter hősi halottá nyilvánította, és posztumusz őrnaggyá léptette elő Nemes Krisztiánt; a tűzszerész százados váltotta Afganisztánban Kovács Gyula hadnagyot, aki egy hónappal ezelőtt halt meg, szintén egy bomba hatástalanítása közben.

Radovan Karadzic rendőrkézen! A háborús bűnökkel vádolt egykori boszniai szerb elnököt egy buszon fogták el a szerb különleges rendőri erők Belgrád közelében, ahol inkognitóban természetgyógyászként praktizált egy magánklinikán. Azzal, hogy Karadzic előkerült, már csak két ember van szökésben azok közül, akiket a nemzetközi közösség mindenképpen Hágában akar látni. Az egyikük Ratko Mladic, a boszniai szerbek egykori katonai parancsnoka, akit Karadzichoz hasonlóan Szarajevó ostroma és a srebrenicai mészárlás miatt akarnak felelősségre vonni. A másik Goran Hadzic, aki a vádak szerint a vukovári horvátok ellen követett el háborús bűnöket.

Néhány héttel a pekingi olimpia megnyitója előtt komoly aggodalomra adott okot, hogy a kínai főváros levegője rendkívül szennyezett volt. A kínai hatóságok ugyanakkor fogadkoztak, hogy az ötkarikás játékok kezdetére a légszennyezettségi mutatók megfelelnek majd az Egészségügyi Világszervezet követelményeinek.

Háborúvá szélesedett a fegyveres konfliktus a Kaukázusban: augusztus 8-án - a pekingi olimpia nyitónapján - a grúz csapatok offenzívát indítottak Dél-Oszétia ellen, és elfoglalták a szakadár állam fővárosát. Az orosz erők másnap kiszorították őket Chinvaliból; Moszkva arra hivatkozva avatkozott be, hogy támadás érte a többségében oroszok lakta területen állomásozó békefenntartóit. Az orosz hadsereg a továbbiakban grúz területekre is benyomult, ahonnan csak októberben, a Nicolas Sarkozy francia elnök közreműködésével megszületett egyezség aláírása után távozott, átadva helyét európai uniós megfigyelőknek.

Lemondott a pakisztáni elnök: Pervez Musarraf kilenc évig állt az ország és az azt irányító katonai diktatúra élén, ám a parlament az alkotmány megsértése miatt vádemeléssel fenyegette meg. Posztjára a választások után a korrupciós vádak miatt nyolc évet előzetes letartóztatásban töltött Aszif Ali Zardari, a tavaly meggyilkolt Benazir Bhuttó férje került.

Az Egyesült Államok és Lengyelország képviselői aláírták azt a megállapodást, amelynek értelmében Lengyelországba telepítik az átfogó amerikai rakétaelhárító rakétarendszer egyes elemeit. Az orosz vezérkari főnök helyettese azt mondta: Lengyelország a megállapodással orosz atomtámadás veszélyének teszi ki magát.

Ledolgozta hátrányát John McCain az amerikai elnöki posztért folyó küzdelemben: először fordult elő, hogy a republikánus politikus demokrata ellenfele, a konvención közfelkiáltással elnökjelöltté választott Barack Obama elé került a közvélemény-kutatásokban.

Madridban 153 életet követelő légikatasztrófa történt: a Spanair légitársaság egyik gépe felszállás közben visszazuhant a kifutópályára, majd teljesen kiégett. A roncsok közül mindössze 19 túlélőt tudtak kimenteni.A republikánusok szeptember elején hivatalosan is jóváhagyták John McCain elnökjelöltségét. A veterán politikus nem néhány nappal korábban megnevezte alelnökjelöltjét az alaszkai kormányzó, Sarah Palin személyében. McCain a közvélemény-kutatások szerint növelte előnyét Barack Obamával szemben: ekkor hat százalékponttal vezetett.

Tizedikén beindították az Európai Részecskefizikai Kutatóközpont, a CERN szupergyorsítóját, a Nagy Hadronütköztetőt (LHC). A Genf közelében, a 27 kilométeres földalatti fémgyűrűben végzett kísérlet célja az volt, hogy miközben az elemi részecskéket a fényéhez közeli sebességre gyorsítják fel, majd ütköztetik egymással, létrehozzák a világegyetem keletkezése utáni pillanatban kialakult ősanyagot. A berendezést néhány nappal beindítása után le kellett állítani, mert a hűtéshez használt folyékony hélium egy része elszivárgott a rendszerből.

Ukrajnában széthullott a kormánykoalíció, miután a Viktor Juscsenko államfő mögött álló Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem kilépett a kabinetből, amelyet A Mi Ukrajnánk Julija Timosenko miniszterelnök tömbjével alkotott. A párt azért határozott így, mert a törvényhozás kedden este úgy döntött: egyszerűbbé teszi az államfő hivatalból való elmozdítását, és a kormány javára csökkenti a hatalmi jogkörét.

A Robert Mugabe zimbabwei államfő vezette kormányzó párt és a Mozgalom a Demokratikus Változásért nevű fő ellenzéki erő megállapodott a hatalom megosztásáról. Az elnök Mugabe maradt, a kormányfői tisztségbe pedig az ellenzék vezetője, Morgan Tsvangirai került. A katasztrofális gazdasági helyzettel és hiperinflációval küzdő afrikai országban nemrég kolerajárvány tört ki.

Válságba került az Egyesült Államok pénzügyi rendszere, miután a Lehman Brothers, amely 60 milliád dollárt vesztett az jelzálogpiachoz kötődő befektetésein, csődvédelmet kért, míg a Merrill Lynchet 50 milliárd dolláros részvénycsereügylettel bekebelezi a Bank of America. A világ legnagyobb biztosító társasága, az American International Group is átszervezésre kényszerült. És ez még csak a kezdet volt. (A gazdasági válság kialakulásáról, hatásairól az év gazdasági eseményeit összefoglaló írásunkban olvashat.)

Thaiföldön lemondásra kényszerült egy televíziós főzőshow miatt a miniszterelnök, az alkotmánybíróság szerint ugyanis Szamak Szundaravedzs megsértette-e az alkotmányt, amikor kormányfőként egy kereskedelmi televízió műsorának házigazdája volt.

Cipi Livni külügyminiszter lett a Kadima izraeli kormánypárt elnöke és egyben kormányfőjelöltje, de csak minimális előnnyel győzött a párt belső választásán. Ehud Olmert kormányfő vasárnap jelenti be lemondását. A Kadima tagsága négy jelölt közül választott pártelnököt, egyben kormányfőjelöltet, miután a korrupcióval vádolt Ehud Olmert miniszterelnök hónapokkal ezelőtt jelezte, hogy lemond a kormány vezetéséről.

A kínai hatóságok melamint találtak három jelentős tejipari vállalat által forgalmazott tejben. Az állami televízió közleménye szerint a vállalatokat felszólították, hogy vonják ki termékeiket a forgalomból. A mérgező anyaggal szennyezett bábitápszerek - amelyek miatt több ezer csecsemő került kórházba, sok közülük meg is halt - és élelmiszerek a világ számos pontjára eljutottak, Magyarországon is találtak olyan termékeket, amelyekben az egészségügyi határérték felett volt a melamin mennyisége.

Példátlan vereséget szenvedett Bajorországban a tartományi választáson az eddig egyedül kormányzó Keresztényszociális Unió (CSU), de az elpárolt szavazók nem az ellenzéki szociáldemokraták sorait erősítették, hanem a kisebb polgári pártokat juttatták a törvényhozásba. A párt októberben megválasztotta új elnökét, Horst Seehofert.

A szociáldemokraták kapták a legtöbb szavazatot az őszi, ausztriai választáson az előzetes számítások alapján, jelentősen megelőzve legfőbb vetélytársukat, a konzervatív-kereszténydemokrata értékeket valló néppártiakat. A súlyos bukást követően lemondott az Osztrák Néppárt elnöki tisztségéről Wilhelm Molterer alkancellár.

Megmentették a pénzügyi válság első európai áldozatát: október 6-án eldőlt, hogy a francia BNP Paribas megveszi a megroggyant belga-holland Fortis bank belga és luxemburgi érdekeltségeinek többségi tulajdonrészét, valamint a török és francia leányvállalatait.

Martti Ahtisaari finn békeközvetítőnek ítélték oda az idei Nobel-békedíjat. A norvég Nobel-békedíj Bizottság a volt finn államfő számos békeközvetítő misszióját ismerte el a magas kitüntetéssel. A bizottság Ahtisaarinak "a nemzetközi konfliktusok megoldásáért több kontinensen és több mint három évtizeden át tett fontos erőfeszítéseire" hivatkozott döntésének indoklásában.

Elhunyt Jörg Haider. A karintiai tartományfőnök, a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) párt vezetője autóbaleset áldozata lett: kocsija Lambichlben lecsúszott az országút melletti jobboldali töltésen, majd többször megpördült. Az 58 éves politikus olyan súlyosan megsérült a fején és a mellkasán, hogy röviddel később, még a helyszínen belehalt sérüléseibe. Mint később kiderült, a politikus ittasan ült a volán mögé, és a megengedettnél jóval gyorsabban hajtott.

Az amerikai választás előtt három héttel Barack Obama előnye kétszámjegyűre hízott a közvélemény-kutatások szerint. Közben a republikánus alelnökjelöltről kiderült, hogy alaszkai kormányzóként visszaélt hivatali hatalmával, amikor állami hivatalnokokra nyomást gyakorolt a biztonságáért felelős rendőr elbocsátása érdekében.

Milan Kundera, a világhírű cseh író fiatal korában valószínűleg feljelentette a kommunista állambiztonságnak egyik egyetemi kollégiumi lakótársnője barátját, aki a nyugati hírszerzés számára dolgozott - állítja a cseh Nemzeti Emlékezet Intézetének történésze. Az érintett fiatalember ezután 14 évet ült a kommunista rendszer börtöneiben. Kundera határozottan tagadta a vádat.Több embert letartóztattak a november 1-jei, Dunaszerdahely-Slovan Bratislava szlovák bajnoki labdarúgó-mérkőzés előtt, a meccs közben, a kommandósok rohamában ötvennél is több szurkoló sérült meg. A találkozón a vendégcsapat nyert 4-0-ra. A két szurkolótábor állítólag hetek óta készült a nagy balhéra, a hazai drukkereket magyarországi szurkolók is erősítették, emiatt már napok óta érezhető volt a feszültség a városban. A brutális szlovák fellépés miatt a magyar diplomácia tárgyalásokat kezdeményezett a szomszédos állam vezetésével, az Európa Tanács illetékes bizottsága pedig "relevánsnak" tartotta, hogy Magyarország magyarázatot kér felvetéseire a rendőrattakkal kapcsolatban. (A szlovák-magyar kapcsolatok alakulásáról következő összefoglalónkban olvashat.)

A szavazók Barack Obamát választották meg az Amerikai Egyesült Államok 44. elnökének november 5-én. A republikánus jelölt, John McCain magyar idő szerint hajnali 5 óra 18 perckor elismerte vereségét. A győztesnek már az elnök, George Bush is gratulált.

Elképesztő zsákmányt szereztek az Indiai-óceánon portyázó szomáliai kalózok: több kisebb hajó után ezúttal egy szaúd-arábiai tankert kerítettek hatalmukba, amely kétmillió hordónyi olajat szállított. A kalózok előbb 25, majd 15 millió dollárt kértek a tankhajóért és 25 fős legénységéért. A Nemzetközi Hajózási Hivatal beismerte, hogy Vörös-tengerről az Indiai-óceánba vezető hajózási útvonal felett elvesztették az ellenőrzést, a sok hajózási társaság hajói ezért a szomáliai vizekre vezető Szuezi-csatorna helyett a Jóreménység-fokát megkerülve közlekednek. Az utóbbi időben a vízi banditák közel százszor csaptak le, és negyven hajót térítettek el.

Legalább 195 ember meghalt abban a merényletsorozatban, amit tíz, Pakisztánból érkezett fegyveres indított november 26-án az India pénzügyi központjaként számon tartott Mumbaiban (Bombay). A híres Tádzs Mahal hotel mellett fegyveres támadás érte az ötcsillagos Oberoi szállodát, a főpályaudvart, a zsidó kulturális központot, egy népszerű éttermet, kórházakat és rendőrőrsöket. A rosszul felszerelt biztonsági erőknek három napjába telt felszámolni a támadók ellenállását, közülük kilencet megöltek. Az egyetlen elfogott merénylő bevallotta, hogy a Kasmír felszabadítására a nyolcvanas években létrehozott szervezet, a Laskar-i-Taiba képezte ki őket Pakisztán területén. A mészárlás helyszínén magyarok is voltak. Az egyik megtámadott szállodában lakott Glattfelder Béla néppárti európai parlamenti képviselő, valamint egy magyar szakértő, ám egyiküknek sem esett baja. Mint kiderült, az amerikai hírszerzés hetekkel a támadások előtt értesítette Indiát arról, hogy merénylet készül, ám a helyi hatóságok nem vették komolyan a figyelmeztetést.

A korábbi zavargások után thaiföldi kormányellenes tüntetők november 26-án és 27-én elfoglalták Bangkok két nemzetközi repülőterét, napokra megbénítva az ország légi forgalmát, ami miatt több ezer turista rekedt a légi kikötők épületeiben. A blokádnak az vetett véget, hogy thaiföld alkotmánybírósága december 2-án elrendelte a kormányzó Népi Erő Pártja feloszlatását, miután bűnösnek találta választási csalások vádjában. A testület egyúttal öt évre eltiltotta a politikai életben való részvételtől Szomcsaj Vongszavat kormányfőt, továbbá a pártvezetés 36 tagját.

A Demokrata-Liberális Párt (PD-L), illetve a Szociáldemokrata Párt és a Konzervatív Párt szövetsége (PSD-PC) nyerte a romániai választásokat. Kormányalakításra az előbbi miniszterelnök-jelöltje, Theodor Stolojan kapott megbízást, ám ő december közepén váratlanul bejelentette, hogy nem vállalja azt. Helyette ezért a párt elnökét, Emil Bocot kérte fel a román államfő. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke bejelentette: nem vállalhatja, hogy csupán "végrehajtója" legyen egy olyan kormányprogramnak, amelynek kidolgozásában nem is vett részt, inkább ellenzékbe vonul. Decemberben végül a román nagykoalíciós partnerek megválasztották a bukaresti parlament vezetőségét: a szenátus elnöke Mircea Geoana, a képviselőház elnöke pedig Roberta Anastase lett.

Korábbi vetélytársát, Hillary Clinton szenátort kérte fel külügyminiszterének decemberben Barack Obama, a védelmi miniszter Robert Gates marad. Gates - aki két éve áll a Pentagon élén, már George H. W. Bush elnöksége idején a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója volt - az első olyan védelmi miniszter, aki egy új elnök hivatalba lépésével megtarthatja pozícióját.

Írországban elrendelte a kormány a szeptember elseje óta legyártott disznóhús, illetve az abból készült termékek visszahívását, miután kiderült, hogy veszélyesen magas arányban tartalmaznak dioxint. A rákkeltő anyagot november végén fedezték fel egy rutinellenőrzés során. Az illetékes bizottság döntése szerint az EU tagországaiban le kellett állítani az ír sertéshús behozatalát, és a már megérkezett ír sertéshúst és a hústermékek lefoglalása után ellenőrizni kellett nincs-e benne dioxin vagy hasonló anyag. Magyarországra is érkezett a dioxinnal fertőzött ír sertéshúsból, de a szállítmányok valószínűleg csak áthaladtak az országon.

Zavargások törtek ki Görögországban, miután egy rendőr lelőtt egy 15 éves fiatalt, aki társaival együtt egy rendőrautóra támadt. Később Athénban több ezer diák tüntetett békésen, de mintegy 400 fiatal kivált a tömegből és kövekkel dobálta meg a parlament épületét védő rendőröket. Útkereszteződéseket torlaszoltak el, megszálltak egy kisebb rádióállomást, és a rendőri erőszak ellen tiltakozó nyilatkozatokat olvastak be. Az összetűzések egy idő után a reformok, korrupciós botrányok és gazdasági nehézségek miatt egyre népszerűtlenebbé váló kormány elleni tüntetésekbe csaptak át. A nyugalom még a múlt hét végére sem állt helyre Görögországban.

Csatlakozott a schengeni övezethez Svájc, ezzel megszűnt az utazók ellenőrzése az alpesi ország államhatárain. Mivel Svájc nem tagja az Európai Uniónak, illetve a közösség vámuniójának, a teherforgalmat továbbra is ellenőrzik.

Öt robbanószerkezetet szereltek szét tűzszerészek kedden a párizsi Printemps-Haussmann nagyáruházban - közölték francia rendőrségi források. Az első hírek arról szóltak, hogy talán afgán terroristák helyezték el az épületben a dinamitrudakat, ám a hatóságok később úgy nyilatkoztak: ez egyáltalán nem biztos.

Aláírták az ukrajnai koalíciós kormányról szóló megállapodást a három részes párt képviselői. A Nyugat-barát kormány gerincét Viktor Juscsenko elnök Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem (NU-NSZ) pártja és a kormányfő, Julija Timosenko Tömbje (BJuT) alkotja. Hozzájuk csatlakozott a házelnöknek egy hete megválasztott Volodimir Litvin vezette pártszövetsége.

A világszerte ismert díjakat odaítélő Nobel-bizottság több tagja ellen is korrupciós vizsgálat indult Svédországban. A kínos kérdések a tagok kínai látogatása miatt merültek fel. A svéd hatóságok azt vizsgálják, hogy nem fogadtak-e el szerepükkel nem egyeztethető ajándékokat a Nobel-bizottság tagjai. Az ügyészség szerint felmerül az úgynevezett "passzív megvesztegetettség" gyanúja, azaz, amikor hivatalos személyek olyan tárgyakat és szolgáltatásokat fogadnak el, amelyek miatt szívességeket várhatna el tőlük az ajándékozó.