Jövőre négyszer annyi ember veszítheti el az állását, mint idén

Infostart
2008. december 29. 15:00
Legkevesebb 600 ezer, de akár egymillió ember veszítheti el az állását az újévben Nagy-Britanniában - figyelmeztetett egy munkaügyi kutatóintézet. Mindez azt jelenti, hogy 20 éve nem látott munkanélküliség köszönt be a szigetországban, amely néhány éve még európai partnereit leckéztette foglalkoztatási kérdésekben.

300 ezer brit dolgozót bocsáthatnak el a téli hónapokban - jósolja a brit Foglalkoztatási és Fejlesztési kutatóintézet. A hitel- és a nyomában érkező gazdasági válság mindennapos témává vált a szigetországban, ahol arra számítanak, hogy 2009 különösen nehéz esztendő lesz. A gazdasági visszaesés miatt tömegek kerülnek az utcákra, csökken a fogyasztás, ami újabb vállalati csődökhöz vezet, a felgyülemlett feszültség miatt pedig megugrik majd a válások száma is.

Néhány héten belül például elbocsátják a Woolworths áruházlánc több ezer dolgozóját, s ezt az Adams gyermekruházati cég alkalmazottainak menesztése követheti. Szenteste ment tönkre a Zavvi zene- és videó áruház - korábbi nevén Virgin Megastore -, amely egy ideig Magyarországon is próbálkozott megvetni a lábát.

Az intézet szerint az újévben négyszer annyi ember veszíti el munkáját, mint 2008-ban. A Brit Kereskedelmi Kamara elkezdte forszírozni a minimálbér befagyasztását. Azok, akiknek még van munkahelyük, egy felmérés szerint arra számítanak, hogy csökkentik, befagyasztják, vagy a vártnál kisebb mértékben emelik a fizetésüket.

A foglalkoztatási intézet úgy véli, hogy 20 éve nem volt ilyen rossz a munkaügyi helyzet. Margaret Thatcher 1985-ben, 23 éve törte le a brit bányászok híres sztrájkját, ami azzal járt, hogy szinte összezúzta a korábban befolyásos szakszervezeteket. Ezt követően indult meg a munkaügyi, vállalati és pénzügyi szabályok lazítása, a dereguláció.

A kezdeti elbocsátási hullám után Nagy-Britannia különösen a kilencvenes évek második felében jólétben élt. Az akkori Blair-kormány miniszterei sorozatosan oktatták ki európai partnereiket a brit gazdasági modell előnyeiről és úgynevezett rugalmas munkaerő politikájáról.

Jött azonban a 2008-as hitelválság, amit Nagy-Britannia kockáztató és ezért sebezhető pénzügyi szektora miatt más EU-országokhoz képest jobban megszenvedett. Valószínűleg a kioktatás egy időre lekerül a napirendről.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást