A politikus a Vesztyi 24 hírcsatornának adott nyilatkozatában közölte, hogy Oroszország 1,5-2,5 billió rubel (mintegy 88 milliárd dollár), a bruttó hazai termék 6 százalékának megfelelő hiányt halmoz majd fel a költségvetésében. A deficitet a 132,6 milliárd dollárral rendelkező, az olajbevételekből származó tartalékalapból pótolják.
Még abban az esetben sem csökkentik a szövetségi szintű költségvetési kiadásokat, ha az olajárak hordónkénti 20 dollárra esnek - fejtette ki. Az orosz nyersolajféleség ára jelenleg hordónként 32 dollár körül mozog. "Átalakítjuk kiadási tervünket, de a kiadásokat nem mérsékeljük. A közszolgáltatásokban dolgozóknak, a nyugdíjasoknak nincs mitől tartaniuk"- tette hozzá.
Oroszország, amely a világ második legnagyobb nyersolajtermelője, januárban 38 százalékkal mérsékelni fogja az olajkivitelt terhelő exportadót, de még ez a könnyítés sem elégséges ahhoz, hogy az olajipar fenn tudja tartani beruházási programjait - vélik a szakértők. Alekszej Kudrin ugyanakkor arra számít, hogy a gyengülő rubelárfolyam révén javul az olajipari cégek jövedelmezősége.
A nyersolaj és a többi nyersanyag árának összeomlása és a pénzügyi válság recesszióba taszította az orosz gazdaságot. Novemberben mintegy 400 ezren vesztették el állásukat, és januárban-februárban további 240 ezer munkahely megszűnése várható.
Ami a fejlesztési programokat illeti, számos kormányzati illetékes korábban úgy nyilatkozott, hogy a nagyberuházásokat nem fogják visszafogni, inkább nemzetközi hitelekért folyamodnak majd. A pénzügyminiszter szerint a fejlesztési programok jövő év elején várható felülvizsgálata nem érinti majd az olyan nagyszabású infrastrukturális fejlesztéseket, mint a 2014-es szocsi téli olimpia.