A három hajó - két romboló és egy ellátó jármű - különleges erőket, rakétákat és helikoptereket visz fedélzetén. Kína bekapcsolódása a kalózok elleni harcba fokozhatja a növekvő kínai katonai erő miatti aggodalmakat. A küldetés ugyanakkor próba elé állítja Kínát is, hogy képes-e együttműködni más haditengerészeti erőkkel, amelyek a világ egyik legforgalmasabb tengeri útvonalán, az Ádeni-öbölben járőröznek.
Indiai, japán, orosz, amerikai, valamint NATO-hadihajók cirkálnak Szomália partjainál, ahol az utóbbi időkben elszaporodtak a kalóztámadások.
A kínai hadihajók péntek reggel futottak ki a dél-kínai Hajnan szigetéről - közölte a helyi sajtó. Peking azt követően jelentette be csatlakozását a kalózok elleni küldetéshez, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden felhatalmazta a világszervezet tagállamait a kalózok bázisa elleni földi és légitámadásra a térségben.
A kalózok eddig több mint negyven hajót kerítettek hatalmukba Szomália partjainak közelében, és több mint 30 millió dollárnyi váltságdíjat zsebeltek be.