Franciaországban a karácsony a legnépszerűbb ünnep. Szenteste a templomok zsúfolásig megtelnek, az emberek pedig akár ezer kilométert is megtesznek az ország egyik végéből a másikba utazva, hogy a késő éjszakába nyúló karácsonyi vacsorát családi körben költhessék el.
A többségében katolikus franciák számára a szenteste ugyanis az a ritka alkalom, amikor a világra jött gyermek Jézus körül összeül a nagycsalád. A francia vasúttársaság adatai szerint egymillió háromszázezer ember kelt útra, hogy szeretteivel találkozzon.
A katolikus egyház az utóbbi években alkalmazkodott ehhez az újfajta családi szokáshoz, és nem csak éjfélkor, hanem koreste és délután is celebrál karácsonyi miséket. Így még éjfél előtt asztalhoz ülhetnek a családok, vacsora után pedig kibonthatják a karácsonyi ajándékokat.
Ez utóbbiakat egyébként a mikulásra megszólalásig hasonlító télapó, szószerinti fordításban a karácsonyapó, ritkábban maga a gyermek Jézus hozza. Karácsonyapó a kéményen keresztül érkezik meg, és a már hetek óta feldíszített karácsonyfa alá helyezett cipőkben helyezi el az ajándékokat, amelyek az idén valószínűleg sok helyen a szokásosnál egyszerűbbek.
Nem csak a gazdasági válság miatt, hanem azért, is, mert a francia katolikus egyesületek, szervezetek még december közepén felhívást tettek közzé, amelyben arra kérték az embereket, visszafogottabban ajándékozzanak, az ünnep valódi szellemére figyelve forduljanak oda szegényebb, kevésbé szerencsés embertársaik felé is. ű
Az ilyen felhívásokra karácsony tájékán különösen figyelnek az egyház legidősebb lányának nevezett Franciaországban. Az emberek igyekeznek a szokásosnál kedvesebbek lenni, a családi összejöveteleken pedig, ahol akár százan is összegyűlhetnek, nem illik a sérelmekről beszélni. Ebben pedig nagy bölcsesség rejlik, a karácsonyi mise ugyanis rengeteg embert megérint, és gyakran történnek ilyenkor látványos, évtizedes sebeket gyógyító kibékülések.
Hanganyag: S. Ráduly János