Korrupciós vizsgálat a Nobel-bizottság tagjai ellen

Infostart
2008. december 19. 08:15
A világszerte ismert díjakat odaítélő Nobel-bizottság több tagja ellen is korrupciós vizsgálat indult Svédországban - közölte az ország főügyésze. A kínos kérdések a tagok kínai látogatása miatt merültek fel.

A svéd hatóságok azt vizsgálják, hogy nem fogadtak-e el szerepükkel összeegyeztethetlen ajándékokat a Nobel-bizottság tagjai kínai látogatásukon. Az ügyészség szerint felmerül az úgynevezett "passzív megvesztegetettség" gyanúja, azaz, amikor hivatalos személyek olyan tárgyakat és szolgáltatásokat fogadnak el, amelyek miatt szívességeket várhatna el tőlük az ajándékozó.

Az orvosi, fizikai és kémiai Nobel-díjat odaítélő zsűri egy-egy vezető tagja járt az idén Kínában. Ez év januárjában a kínai Oktatási minisztérium például maga állta az utazás és a szállodai ellszállásolás költségeit - jelentette a svéd rádió.

Az utak során a bizottsági tagokat a helyi média és illetékesek arról faggatták, mikor nyerhetnek kínai tudósok Nobel-díjat. Peking az ország megítélése szempontjából fontosnak tartja, hogy Nobel-díjasai legyenek. Kína 2006 óta nem nyert Nobel-díjat.

A bizottság képviselői hasonló utazást tettek Japánban is. Bár utólag elmondták: voltak fenntartásaik azzal kapcsolatban, hogy a fogadók állták az utazások költségeit, tagadták, hogy mindez korrupcióval érne fel.

A svéd korrupció-ellenes főügyész elmondta azt is: kivizsgálják, hogy a svéd-brit AstraZeneca gyógyszercégnek köze volt-e a idei orvosi Nobel-díj odaítéléséhez.