Hazatelepülnek a kiábrándult cégek

Infostart
2008. december 19. 07:00
Az Európai Unió keleti bővítése sok német vállalat számára jelentett komoly csábítást a termelési folyamatok áthelyezésére az előnyös feltételeket kínáló új uniós országokba. A számítások azonban csak részben váltak be - legalábbis erre utal a Handelsblatt című gazdasági napilapban most megjelent tanulmány, amely szerint évente csaknem félezer cég települ vissza német földre Kelet-Közép-Európából.

A felmérés ismertetésekor a német mérnökök szövetségének elnöke rámutatott arra, hogy az alacsony termelési költségek csábítása igen sok esetben súlyos következményekkel járt a vállalatok számára.

2004 és 2006 között átlag minden hetedik német vállalat döntött úgy, hogy termelési folyamatait áttelepíti az egykori vasfüggönytől keletre fekvő térségbe. Több mint 50 százalékban az új uniós országok jöttek számításba.

Idővel kiderült, hogy régiótól függően ezekben az országokban is komoly eltérések vannak a munkabérek terén. Magyarország esetében például a Dunától nyugatra fekvő ipari központokban jóval többe kerül a termelés, mint az Alföldön.

Az autógyártás révén fellendült ipari régiókban például évente akár 30 százalékkal is emelkedhetnek a bérek, és ez elrettentően hat a német gazdasági vezetőkre, ezért nem meglepő, hogy évente közel 500 német vállalat telepíti haza üzemeit.

Kína viszont jóval kedvezőbb lehetőségekkel kecsegtet, mint az új uniós országok. Nemcsak az alacsony munkabér, hanem a felvevő piac közelsége is jelentős szerepet játszik abban, hogy kiváltképpen a nehézipar és az elektrotechnika egyre gyakrabban települ át Kínába.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást