Aláírták a gazdasági stabilitást előíró román koalíciós megállapodást

InfoRádió / MTI
2008. december 14. 18:39
A gazdasági stabilitást, a munkahelyek megőrzését, az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosítását, a decentralizáció folyamatának gyorsítását, az infrastruktúra fejlesztését jelöli meg a jövendő román kormány legfőbb feladatai között a parlamenti választásokon élen végzett pártok által vasárnap aláírt koalíciós megállapodás.

Emil Boc, a Demokrata Liberális Párt (PD-L), valamint Mircea Geoana, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke Bukarestben látta el kézjegyével a Partnerség Romániáért címet viselő dokumentumot, amely a jövendő nagykoalíció programjának lesz az alapja.

A megállapodásban a két nagy politikai alakulat leszögezi: kölcsönösen tiszteletben tartják egymás ideológiáját és irányvonalát, tekintettel arra, hogy a PD-L az Európai Néppárthoz, a PSD pedig az európai szocialista frakcióhoz tartozik. Abban is megegyeztek, hogy mindkét fél külön jelöltet indít a jövőre esedékes romániai elnökválasztáson.

A megállapodásban a továbbiakban az ország előtt álló legfőbb feladatok felsorolása következik. Eszerint a jövendő koalíció stabil gazdasági környezet kialakítására törekszik, enyhítendő a gazdasági válság romániai hatásait. Mindent meg akar tenni a munkahelyek megőrzéséért, illetve új munkahelyek teremtéséért.

Miközben megtartják az egykulcsos, 16 százalékos jövedelemadót, kilátásba helyeznek bizonyos kompenzációkat és adócsökkentéseket a kis jövedelműek számára. Az aláíró felek számos intézkedést irányoznak elő az állami nyugdíjak pénzügyi fedezetének szavatolására.

A felek az igazságszolgáltatás reformját is ígérik, biztosítva annak függetlenségét. Folytatni kívánják a decentralizációs folyamatot, egyre nagyobb hangsúlyt helyezve a közigazgatási autonómiára.

A két párt gazdasági intézkedései révén fel kívánja karolni a kis- és középvállalatokat. Fontosnak tartják, hogy nagy hatékonysággal hívhassák le az európai pénzeket. Gyorsított ütemben tervezik fejleszteni az infrastruktúrát, elsősorban a közúti és vasúthálózatot. Nem maradt ki a dokumentumból az ország energiaellátási biztonságának szavatolása sem, figyelmet fordítanak az alternatív, környezetkímélő technológiákra is.

A megállapodás külön kitér az utóbbi időben nagy visszhangot kiváltott oktatási és egészségügyi reform végrehajtására. Számos szociális intézkedést is tartalmaz a majdani program, így növelni akarják a családok számára a gyermekek után járó segélyeket, folytatni kívánják a szociális lakások építését.

A megállapodás értelmében az aláírást követő három napon belül meg kell alkotni a válságellenes intézkedéseket tartalmazó közös kormányprogramot.