Dolgozói 12 és fél százalékától szabadul meg a Rio Tinto globális bányacég, amely jelentős kiteremelő helyekkel rendelkezik Amerikában, Ausztráliában, Afrikában és Nyugat-Európában is. A 40 országban jelenlévő cég eddig 112 ezer ember alkalmazott, most azonban - a hitelválságot követő gazdasági krízis nyomán - gigantikus átszervezésekre kényszerül. A cég eszközállományának jelentős részét áruba bocsátja, hogy hat és félmilliárd dollárt faragjon le így adósságából. Az elbocsátásokkal további másfél milliárd dollárt akar megspórolni.
A vállalat összes tartozása meghaladja a 26 milliárd dollárt - így nagyobb, mint amennyi pénzzel Magyarországot támogatta meg a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank.
A korábban prosperáló bányacég számára komoly csapást jelent, hogy a reálgazdaságban is jelentkező válság miatt drasztikusan leesett a kereslet a nyersanyagok iránt és így zuhanni kezdtek az árak is. Ezek változását az is befolyásolta, hogy a nyersanyagokat az utóbbi időben egyre inkább pénzügyi befektetésként is kezelték a piacok és nem csak azok vették, akik fel is akarták használni azokat. A korábbi évek magas keresletére alapozott terjeszkedést a cégek már nem tudják tartani. Szakértők szerint az ágazat más vállalatai szintén hasonló lépésekre kényszerülnek és tömeges elbocsátások várhatók.
A Rio Tinto vezetése egyelőre nem árulta el, hogy honnan bocsátja majd el a dolgozókat. A cég a világ második legnagyobb aluminium-előállítója és abban reménykedik, hogy a gyorsan iparosodó Kína és India igényei miatt átvészelheti a gazdasági válságot. A takarékossági intézkedés hírére Londonban és Sydneyben is emelkedett a Rio-részvények árfolyama.