Obama a kisebbik rosszat választotta?

Infostart
2008. december 8. 09:00
Hillary Clinton szenátorként sokkal több nehézséget okozhatott volna Barack Obamának, mint külügyminiszterként - véli a Demokratikus Átalakulásért Intézet igazgatóhelyettese. Magyarics Tamás hozzátette: az ellenérvek dacára több szempontból is jó döntés volt a korábbi vetélytárs felkérése a külügyminiszteri posztra.

Nem egészen egy hónappal Barack Obama elnökké választása után a demokrata politikus már össze is állította kormányát, amelynek több érdekessége is van, a többi mellett az, hogy hivatalában hagyná a republikánus Bush elnök által kinevezett védelmi minisztert, Robert Gatest.

Obama az előválasztási küzdelembeli ellenfelét, Hillary Clintont is beemeli kormányába, az egykori first ladynak a külügyminiszteri posztot szánja, aki a hírek szerint izgatottan várja új feladatát, amelyet "kötelességérzetből" vállal el.

Mindez vajon a hatalmi harc része, vagy a következő elnök valóban a legalkalmasabb embert találta meg a feladatra? Magyarics Tamás Amerika-szakértő szerint az biztos, hogy Clinton erősen védi majd saját pozícióját a kormányzaton belül, sokak szerint egyfajta hatalmi központot épít majd ki.

Mások szerint éppen a pozícióharc miatt döntött okosan Obama, hiszen Clinton a gyakori külföldi utak mellett nem lesz képes fenntartani egy olyan ütős csapatot a párton belül, és egy olyan ellentábort építeni, amely segíthetné őt a négy év múlva esedékes következő elnökválasztáson.

Hillary Clinton ráadásul a pozíció folytán kikerül a szenátusból, így nem tudja beterjeszteni egészségügyi tervezetét sem, amellyel kellemetlen helyzetbe hozhatná az elnököt, aki nem feltétlenül erre költené az ország pénzét.

Barack Obama a jelöléskor barátjának, tanácsadójának és kemény korábbi vetélytársának nevezte Clintont. Hangsúlyozta, hogy Clinton teljes bizalmát élvezi, külügyminiszteri jelölése annak a törekvésének a jele, hogy meg kell újítani az Egyesült Államok diplomáciáját és szövetségi viszonyait.

A volt first lady kifejtette: Amerika nemzeti értékeit és érdekeit nem lehet kizárólag erő útján előmozdítani, élénk diplomáciára van szükség, több partnerrel és kevesebb vetélytárssal. Rámutatott: Amerika nem tudja megoldani a problémákat a világ nélkül.

Hanganyag: Exterde Tibor


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást