Az illinoisi Bradley Egyetem tudományos felmérése meglepő eredményt hozott: a listát az Egyesült Királyság vezeti, Franciaország csak a hetedik, Magyarország pedig nem szerepel az első tizenöt között. Nagy-Britannia után Németország és Hollandia következik, negyedikek a csehek.
Negyvennyolc országban 14 ezer ember töltettek azt a kérdőívet, amely őszinte választ kért alkalmi szexkapcsolatokról és a szexpartnerek számáról. A kutatócsoport azt is tudakolta, hogy a válaszadók mennyire találják morálisan elítélendőnek vagy éppenséggel természetesnek, korunk velejárójának a szabad szerelmet.
E téren Finnország bizonyult a legliberálisabbnak, ami azonban a gyakorlatot illeti, az angolok vezetnek: az a Nagy-Britannia áll az élen, amely hajdan a legprűdebb volt. Viktória királynő uralkodása idején úri házaknál még a zongora lábait is letakarták, nehogy bűnösen parázna gondolatokat ébresszenek, titokban persze mindennapos volt a félrelépés, a házasságtörés.
Korunkban megvalósult a nők egyenjogúsága, a vallások által hirdetett moralitás ereje egyre csökken, és a popkultúra erősen szexualizált. Úgy látszik, e három tényező együttes hatása leginkább Angliában érvényesül. Immár a nőket sem ítéli el alkalmi szexért a társadalom, jóllehet, korábban ez a férfiak privilégiuma volt.
Schmitt professzor tanulmánya kitér arra is, hogy Nagy-Britanniában csábítják el leginkább mástól a partnerüket a párkeresők: a brit férfiak egyharmada tart fenn viszonyt olyan nővel, aki korábban hosszabb ideig másnak a párja volt. A brit nők 28 százaléka csábította el nőtársa párját, ahelyett, hogy egyedülálló férfit talált volna magának.
Az angolok nagy része a modern társadalom szexuális szabadosságát természetesnek veszi, így került országuk a most közölt lista élére. Vagy csak őszintébben válaszoltak a kérdésekre, mint mások?