"India hónapok óta tudta, hogy merénylet készül"

Infostart
2008. november 28. 13:14
Az amerikai és az indiai titkosszolgálat már szeptemberben tudott a készülő mumbai merényletekről, de utóbbi a fenyegetést nem vette elég komolyan - állítja Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. A merénylet, amelyben pakisztániak is részt vettek, az 1947-48-as pakisztáni háború évfordulójára esett.

Az amerikai titkosszolgálat szeptember harmadik hetében hivatalosan jelezte Indiának, hogy merénylet készül Mumbai területén, annak két szállodájában, ám a hír Újdelhiből csupán egy héttel később jutott el az ország pénzügyi központjaként számon tartott városba - mondta az InfoRádió által megkérdezett biztonságpolitikai szakértő. Nógrádi György hozzátette: az információt Mumbaiban mindössze két hétig vették komolyan, azután visszavonták az őröket az Oberoi és a Tádzs Mahal szállodák elől.

Az elfogott merénylőket már kihallgatta a rendőrség, vallomásaikból pedig kiderült, hogy csoportjuk kasmíri szeparatistákból, pakisztániakból és indiaiakból állt. A szakértő szerint ez azt jelenti, hogy a támadók minden támogatást megkaptak a pakisztáni katonai hírszerzéstől, az ISI-től, ugyanakkor nem valószínű, hogy a mai, rendkívül gyenge pakisztáni kormány áll a merénylet mögött.

Indiában megjelentek azok a belpolitikai erők, amelyek követelik a fellépést Pakisztánnal szemben, holott nyilvánvaló, hogy ez - mivel két atomhatalomról van szó - rendkívül kockázatos - magyarázta Nógrádi György. Az indiai vezetés azonnal csapatokat vezényelt a kasmíri határra, ennek azonban csupán szimbolikus jelentése van. "A két fél között nem lesz háború, de bármi bekövetkezhet" - fogalmazott a szakértő.

A támadók profi módon hajtották végre a merényleteket, először is megölték a helyi titkosszolgálat főnökét és annak teljes csapatát a biztonságiakkal együtt, és tíz helyszínen úgy csaptak le, hogy azt napokkal előtte begyakorolták. Ez az indiai titkosszolgálat csődje: kiderült ugyanis, hogy a szervezet megpróbálta beépíteni embereit a lázadó csoportokba, de az akció nem járt sikerrel. A téglákat lefülelték és agyonlőtték, az adott sejteket pedig feloszlatták - mondta Nógrádi György.

A szakértő hozzáfűzte: Indiának nem katonai, hanem titkosszolgálati segítségre van szüksége, amit kért és kapott is Izraeltől és az Egyesült Államoktól. Bonyolítja a helyzetet, hogy a világ államai India mögé sorakoztak fel, Pakisztán pedig elszigetelődött - jegyezte meg.

Hanganyag: Litauszky Balázs


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást