Az 55 éves politikusnő a szavazatok 49,98 százalékát kapta meg a hétvégi választáson, és rögtön az eredmény kihirdetését követően jelezte: túl sok választási visszaélésről kaptak jelzést ahhoz, hogy az eredményt elfogadják.
Hívei kedd kora délutánig adtak haladékot a szavazatokkal kapcsolatos kifogásokat vizsgáló bizottságnak, hogy elvégezze a munkáját, és azzal fenyegetőznek, hogy az igazságszolgáltatáshoz fordulnak, illetve a Royalra szavazókat a párt párizsi székháza elé hívják tüntetésre, ha nem kapnak kielégítő választ.
Az indulatok hétfőn szabadultak el végleg, miután a választási panaszok kivizsgálására létrehozott úgynevezett "leltározó bizottság" azzal a megállapítással zárta le aznapra a munkáját, hogy a legtöbb választókörzetben a szavazás rendben lezajlott, és úgy vélték, kedden közzétehető lesz az új főtitkár neve, aki egyelőre nem más, mint a párt apparátusa által foggal-körömmel támogatott Martine Aubry egykori munkaügyi miniszter, a 220 ezer lelket számláló Lille polgármestere.
Bár a mértékadó szocialista politikusok egy része igyekszik csillapítani a kedélyeket, hétfőn Ségolene Royal hívei egyenesen azt mondták: a pártapparátusnak nem sikerült megakadályoznia a politikusnő előretörését a jelöltek kampánya alatt, így végül az urnáknál "manipuláltak", ezért egy újabb választási forduló megtartását követelik.
Érdekes közvélemény-kutatások
Erről azonban a jelenlegi apparátus vezetői nem akarnak hallani, és érdekes módon azonnal megjelentek az első közvélemény-kutatási eredmények is, melyek kivétel nélkül mind azt mutatják, hogy nem csupán a párttagok, de a franciák nagy része sem ért egyet egy újabb választás megtartásával.
A politológusok egyetértenek abban, hogy a balodali ellenzéki párt a kettészakadás szélére kerül. A folyamat máris körvonalazódni látszik: néhány befolyásos szocialista politikus ugyanis a válság megoldásaként azt javasolta, hogy a két vetélytárs vezesse közösen a pártot, ám ezt Ségolene Royal rögtön elutasította, mondván: éppen azért indult a választásokon, hogy a mostanihoz hasonló manipuláció többé ne fordulhasson elő a pártban.
A sajtóban kiszivárgott hírek szerint számos helyen rosszul számolták meg a szavazatokat, és több esetben a számláló bizottság valamelyik tagja hivatalosan is panaszt tett az ilyen eljárás ellen. Az egyik kínos eset éppen Lille-ben történt, ahol egy üres szavazócédulát Martine Aubry javára számoltak el.
A kormányzó jobboldali UMP párt a történteket látszólagos aggodalommal figyeli, a Fillon-kabinet két nő tagja az ügyről nyilatkozva úgy vélte, a főtitkárjelöltek nőhöz méltatlan módon viselkednek, a párt egyik vezető politikusa pedig azt nyilatkozta: meg kellene ismételni a szavazást.