Összeállt a megválasztott amerikai elnök gazdaságpolitikáját irányító csapata. A pénzügyi tárcát Timothy Geithner vezeti majd, a legfontosabb Fehér Házon belüli gazdasági tanácsadó, Lawrence Summers lesz, míg az ottani költségvetési hivatal élére a magyar származású Peter Orszag kerül - mondta az InfoRádiónak a Demokratikus Átalakulásért Intézet igazgatóhelyettese.
Magyarics Tamás hozzátette: a szakértők intézkedéseinek célja elsősorban a munkahelyek megtartása, illetve azok számának növelése, valamint a gazdaság felpörgetése lesz infrastrukturális beruházásokkal. Megjegyezte: először arról születik majd döntés, hogy az állam segítséget nyújtson-e az autógyáraknak, vagy hagyja csődbe menni azokat.
Az amerikai gazdaság élénkítésére felvázolt csomag összköltségvetése csaknem háromezer milliárd dollár, arról azonban még nem sok szó esett, honnan lesz pénz a megvalósítására. Barack Obama a választási kampány során arról beszélt, hogy az adózási struktúra átalakításával több forráshoz jut majd a szövetségi állam, de pénzt hozhatnak például a távol-keleti és európai befektetések is - magyarázta az Amerika-szakértő.
Mi lesz Clintonnal?
Korábban arról szóltak a hírek, hogy Hillary Clinton, aki Barack Obama ellenfele volt az elnökjelöltségért folyó küzdelemben, külügyminiszter lehet. Magyarics Tamás szerint azonban erre nincs sok esély, Joseph Biden ugyanis azzal a feltétellel vállalta az alelökséget, hogy külpolitikai szakértőként valódi szerepet kap a kormányban.
A külügyminiszterség éppen ezért Hillary Clinton politikai pályafutásának csúcsát, egyben végét is jelentené - mondta a szakértő, aki úgy véli: a demokrata politikus elnöki ambíciói éppen ezért nem fognak soha beteljesülni.
Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa