"Hiphop helyett Shakespeare-t a londoniaknak!"

Infostart
2008. november 24. 08:40
A hiphop és a filmek helyett Shakespeare és opera kell az ifjúságnak a konzervatív londoni polgármester szerint. Boris Johnson és kulturális programjának vezetője szerint az előző, munkáspárti vezetés atyáskodott a fiatalok felett. Õ úgy látja, jelenleg egyfajta "fordított sznobéria" van divatban.

Nem hiphoppal és filmekkel kellene bombázniuk az embereket a művészeti igazgatóknak, hanem magaskultúrával - vélekedik Boris Johnson. London polgármestere a város 2012-ig tartó kulturális stratégiájának részeként azt is hangsúlyozza, milyen fontos, hogy a fiatalok tanuljanak meg játszani valamilyen hangszeren. A polgármester hétfőn találkozik a közgyűlés kulturális bizottságával.

A program vezetője, Munila Mirza szerint az eddigi polgármester, a munkáspárti Ken Livingstone idejében túl nagy figyelmet fordítottak arra, hogy az események "felhasználóbarátak" legyenek.

A munkásosztály diákjait például azért terelték a hiphop, a film és az "új média" felé, mert azt gondolták, számukra az olyasmik, mint az opera vagy a balett, érdektelenek. Ez a hozzáállás szerinte azonban túlságosan lenéző és atyáskodó.

Boris Johnson állítja, mostanában egyfajta "fordított sznobéria" van divatban, sokan úgy gondolják, Shakespeare túl félelmetes volna a munkásosztály gyermekeinek.

Változások lesznek

Az új stratégia megváltoztatta a Livingstone-éra felfogását: nagyobb hangsúly lesz a magaskultúrán és kevesebb, a különböző etnikai csoportok kultúrájával kapcsolatos eseményt rendeznek majd.

Munila Mirza szerint a kultúra önmagában érték, nem csak szociális és társadalmi szempontból. Mint mondta, azt tapasztalta, eddig némi fanyalgással tekintettek a művészetre London közgyűlésében, és mindig bizonygatnia kellett az igazát.

A program vezetője úgy véli, több olyan eseményre van szükség, amelyeken az egyes közösségek találkozhatnak, és felfedezhetik, mennyiben hasonlít egymásra helyzetük. A tervezet egyik fő célja, hogy a gyerekeket bevonják a zenei életbe.