Önként eltolható a nyugdíjba vonulás ideje

Infostart
2008. november 19. 21:40
Hetven éves korig dolgozhatnak a magánszféra alkalmazottai Franciaországban, miután kedden a szenátus is megszavazta a kormány ezzel kapcsolatos törvénymódosítási javaslatát. A baloldali ellenzék és a szakszervezetek a nyugdíjkorhatár álcázott felemelését látják a módosításban, melyért egyébként a kis- és közepes vállalatok vezetői sem lelkesednek.

"Az aktív időszak meghosszabbítása kizárólag önkéntes alapon történik" - hangsúlyozta a szavazást követően immár többedszer a francia munkaügyi miniszter, hozzátéve, hogy a módosítás nem érinti a hivatalos nyugdíjjogosultsági korhatárt, ami Franciaországban továbbra is 60 év marad. Feltéve persze, ha az érintett személy a törvényben előírt 41 éven keresztül fizette a nyugdíjjárulékot.

A 2009-től életbe lépő új rendelkezés egyben megszünteti azt az eddigi előírást, mely szerint a magánszférában 65 éves kortól automatikusan nyugdíjazni kellett az alkalmazottakat. Annak a munkavállalónak, aki a 65. életéve betöltése után is dolgozni akar, időben jeleznie kell ezt a szándékát a munkaadójának, és azt öt éven keresztül minden évben meg kell ismételnie.

A legnagyobb szakszervezetek szerint a kormány által hangoztatott önkéntesség valójában képmutatás, mivel a folyamatosan romló kereseti és munkaviszonyok miatt a munkavállalók egyre inkább rákényszerülnek arra, hogy a hivatalos nyugdíjkorhatár után is dolgozzanak.

Tavaly óta változott a közvélemény

A baloldali ellenzék pedig úgy véli: a Fillon-kabinet valójában ezzel a törvénymódosítással készíti fel a közvéleményt a hivatalos nyugdíjkorhatár drasztikus felemelésére. A kormány eltökéltségét azonban senki, az ügy miatt négy napon át sztrájkoló francia pilóták sem tudták megtörni.

Bár a legbefolyásosabb francia cégek vezetőit tömörítő Medef üdvözölte a változást, a kis- és közepes vállalatok irányítói attól tartanak, hogy az új rendelkezés egy sor visszaélésre ad lehetőséget. Nem világos ugyanis, hogy a munkaadó köteles-e foglalkoztatni a tevékenységét a hatvanötödik életéve után is folytatni akaró alkalmazottját, és az is kérdés: mi történik, ha éppen ebben az időszakban akarnak egy ilyen személytől megválni.

Úgy vélik: világos szabályozás hiányában egy váratlan szerződésbontás esetén a munkavállaló könnyen beperelheti alkalmazóját. Egy minap készült közvélemény-kutatás szerint egyébként a franciák 66 százaléka nem ért egyet azzal, hogy 70 éves korig lehessen dolgozni, még akkor sem, ha az önkéntes alapon történik.

Ami azért meglepő, mert pontosan egy évvel ezelőtt egy hasonló felméréskor a megkérdezettek 63 százaléka azt mondta: kész folytatni tevékenységét 65 éven túl is. A felmérést végző intézet vezetője szerint a gyökeres változás a 70 éves korhatárral magyarázható, ami ijesztően hat az emberekre.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást