A válságban kevesebb juthat a klímaváltozás elleni harcra

Infostart
2008. november 19. 16:57
Bár szakértők nem számítanak arra, hogy a Bush-örökséggel szakító Barack Obama hirtelen száz százalékosan együttműködik majd környezetvédelmi kérdésekben például az Európai Unióval, Obama most azt ígéri: "új korszakot hoz" a klímaváltozás elleni küzdelembe.

Barack Obama továbbra sem hagyja, hogy megválasztása elől eltűnjön a "történelmi" jelző. George Bush nyolcéves kormányzása után, amely alatt az Egyesült Államok elnöke még a klímaváltozásban játszott emberi szerepben is kételkedett, Obama radikálisan új környezeti politikát ígér.

"Ahogy hivatalba lépek, biztosítani fogom, hogy az Egyesült Államok ismét aktívan részt vegyen a tárgyalási folyamatban és segítsen a klímaváltozás elleni összefogás új korszakának megteremtésében" - mondta.

Bár sokaknak tetszik a véleménye, Obama egyelőre még csak a szavak embere. A tetteké viszont Arnold Schwarzenegger, aki a filmbeli akcióhősből, aktív politikussá lépett elő. Obama ígérete videoüzenet formájában hangzott el a Kalifornia első embere által rendezett nemzetközi klímaváltozási konferencián.

Maga Schwarzenegger a szövetségi államot megelőzve kitűzte azt a célt, hogy Kalifornia 12 éven belül 30 százalékban megújuló forrásokból fogja fedezni áramtermelését. Emellett több régióval és szövetségi állammal írt alá megállapodást a kvótakereskedelemről.

A Bush elnök barátjának számító republikánus kormányzó emellett a pártpolitikát félretéve kötött szövetséget Obamával. A leendő elnök a többi mellett azt közölte: támogatja az úgynevezett szén-dioxid kvótákkal való kereskedést és a károsanyag-kibocsátási határértékek bevezetését. Ígérete szerint először 11 év alatt az 1990-es szintre csökkenti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását az Egyesült Államokban, majd 2050-re további nyolcvan százalékkal mérsékli azt.

Jelenleg az Egyesült Államok a világ legnagyobb CO2-kibocsátója és George Bush elnök makacsul akadályozta az emissziós kvóták bevezetését, mert országa gazdasági teljesítményét féltette. Obama azt ígérte: évente 15 milliárd dollárral támogatja a magánszektort a tiszta energiaforrások fejlesztésében.

Mindez azonban eltörpül ahhoz képest, hogy az amerikai bankszektort 700 milliárd dollárral mentették ki, az amerikai autóipar pedig 25 milliárdos mentőcsomagért kilincsel. A pénzügyi és gazdasági válság miatt pedig egyre több helyről - így Európából - is hallani olyan véleményeket, hogy a klímaváltozás elleni fellépés túl költséges lehet. Az ENSZ-tagállamok decemberben, Lengyelországban kezdenek tárgyalást egy új, nemzetközi klímaegyezmény kidolgozásáról..


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást