Uniós fellépés szükséges az autóipar megmentéséhez

Infostart
2008. november 18. 14:00
A jövőre esedékes német parlamenti választás előkészítése érezteti hatását a válságba jutott autógyártás megsegítését célzó állami erőfeszítéseken is. A kereszténypárti kancellár az Opel európai és németországi menedzsereivel, míg a szociáldemokrata külügyminiszter az autógyárak alkalmazottainak érdekvédelmi megbízottaival tanácskozott mentőcsomag kidolgozásáról.

A kancellári hivatalban folytatott megbeszélést követően Angela Merkel bejelentette, hogy várhatóan karácsony előtt kidolgozzák az Opel Művek érdekében készülő mentőcsomagot.

Hangsúlyozta azonban, hogy az állami kezességvállalásról csak akkor lehet szó, ha az Opel szavatolja, hogy a folyósított összegeket Németországban használja fel.

Az Opel a csőd szélére került amerikai General Motors leányvállalata. Az autógyár legnagyobb németországi telephelye a hesseni Rüsselsheimben van, így nem jelentett különösebb meglepetést, hogy a tartomány kormánya 500 millió euró hitelt helyezett kilátásba a több mint 15 ezer munkahely megmentése érdekében.

Időközben tanácskozott a bajba jutott autógyárak támogatásáról Frank Walter Steinmeier is az érintett cégek dolgozóinak érdekképviseletét ellátó üzemi bizottságok és szakszervezetek vezetőivel. A külügyminiszter úgy vélte, hogy csakis közös uniós fellépéssel lehet olyan intézkedéseket kidolgozni, amelyek átsegítik az önhibáján kívül válságos helyzetbe került európai autógyártást, valamint a beszállító ipart.

Steinmeier nagyvonalú hitelnyújtásra ösztönözte a bankokat, és emlékeztetett arra, hogy a kormány a közelmúltban a pénzintézetek megmentésére kidolgozott programmal megteremtette ennek szükséges előfeltételeit.

Hasonló szellemben nyilatkozott a luxemburgi kormányfő, Jean Claude Juncker is, aki úgy vélte, hogy uniós szinten kell gondoskodni az európai autóipar életben tartásáról. Juncker szerint nem sok értelme lenne, ha a berlini, párizsi vagy római kormány önálló erőfeszítésekbe kezdene, mert a jelenlegi helyzetben közös fellépésre lenne szükség.

Kijelentése némi reménysugár a többi, ugyancsak kereslet-visszaeséssel küzdő autógyár, így a Mercedes vagy a Ford számára is, annál is inkább, mert a kancellár a válságtanácskozás után leszögezte, hogy az Opelt egyedi esetnek tekinti és más cég aligha számíthat állami kezességvállalásra.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást