A SME című konzervatív napilap szerint Robert Fico és Gyurcsány Ferenc nem találtak megoldást a problémára, amelynek rendezése végett a múlt hét végén Révkomáromban találkoztak, és úgy tűnt, mintha nem is ez lett volna a céljuk; közös sajtótájékoztatójukon mindketten mondták a magukét.
A cikkíró úgy véli: a sajtóértekezleten az egymás mellett álló két miniszterelnök nem egymáshoz, hanem mindegyikük a saját hazai választóihoz, szövetségeseihez és ellenzékéhez beszélt, miközben a másikat bírálta: egyik sem mondott újat és lényegeset a másiknak, semmi olyant, ami segítené az elmozdulást a két szomszédos ország között kialakult válságból.
A kommentátor szerint Ficónak szüksége van Jan Slotára, mivel tisztában van azzal, hogy nála szófogadóbb koalíciós partnert nem talál. Nem is beszélve arról, hogy a nacionalizmust, mint a választók kielégítésének és a figyelem elterelésének eszközét Fico lassan ugyanúgy alkalmazza, ahogyan Slota.
Márpedig erre még inkább szüksége lesz, ha majd Szlovákiában is törvényszerűen megjelennek a pénzügyi válság következményei, és főleg a január elsejétől esedékes euró-bevezetés következtében kialakuló elégedetlenség.
Ficóval ellentétben Gyurcsánynak nem a nacionalizmus meglovaglása, hanem az okozza a legfőbb gondot, hogy egyre kisebb a hazai történések fölötti befolyása, ezért a saját politikai túlélésének fontossági sorrendjében a szlovák-magyar viszony kérdései csak valahol a sor végén vannak. Aligha várható tőle több mint, hogy szóban elítélje a magyar szélsőségeket, de az, hogy szigorúbban megfegyelmezze őket, eleve sikertelenségre ítéltetett - vélekedik a SME.
Az Új Szó kommentátora úgy véli, az volt naiv, aki azt hitte, rögtön eredménye lesz egy Fico-Gyurcsány találkozónak. A jelenlegi szlovák kormánynak, mint egy falat kenyér, úgy kell a gyűlölet, a magyar kormányfő pedig dupla csapdában van: a belpolitikai harc eredményeként saját ellenzéke cincálja őt darabokra erénytelensége miatt, amire a szlovák miniszterelnök még rá is játszik.
Ficónak pedig csak a médiával kell megküzdenie a szlovák-magyar kérdésben, mert a szlovák ellenzék hallgat. A szlovákiai magyarok pedig permanens túszaivá válnak a két nemzet viszonyának—szögezi le a pozsonyi Új Szó cikkírója.