Nicolas Sarkozy mentette meg a felakasztástól grúz kollégáját, Mihail Szaakasvilit, legalábbis a francia elnök külpolitikai tanácsadója szerint. Jean-David Levitte egy újságnak arról beszélt, hogy augusztus közepén, amikor Nicolas Sarkozy Moszkvában a grúz-orosz háború közepén a tűzszünetről tárgyalt, Vlagyimir Putyin azt mondta neki: le akarja mondatni a grúz kormányt, az elnököt pedig fel akarja akasztani.
Az elnöki tanácsadó szerint az alábbi párbeszéd zajlott le Putyin és Sarkozy között a moszkvai egyeztetésen, miután a francia államfő arról próbálta meggyőzni az orosz kormányfőt, hogy a világ nem fogadná el Grúzia orosz meghódítását:
"A golyóinál fogva fogom felakasztani Szaakasvilit" - jelentette ki határozottan Putyin.
"Felakasztani?" - kérdezett vissza a francia elnök.
"Miért ne? Az amerikaiak felakasztották Szaddám Huszeint" - mondta az orosz kormányfő.
"Igen, de úgy akarod végezni, ahogy Bush?" - váltott tegezésre Sarkozy, és ezt követően Putyin némi hallgatás után igazat adott neki.
A történetet egy francia rádióállomás csütörtökön megosztotta a Nizzában tárgyaló grúz elnökkel is, aki viccesnek tartotta azt. Szaakasvili azt mondta: tudott a beszélgetésről, de a pontos részleteket nem ismerte.
Jelzés Moszkvának
Nicolas Sarkozy a nizzai EU-Oroszország csúcs előestéjén tárgyalt a grúz elnökkel, és a francia elnöki hivatal illetékesei közlése szerint jelzésértékű a találkozó időzítése. "Noha pénteken fontos tanácskozás lesz az EU és Oroszország képviselői között, ez nem jelenti azt, hogy Európa feladta volna Grúziával kapcsolatos álláspontját, éppen ellenkezőleg" - magyarázta egy neve elhallgatását kérő tisztségviselő.
Az EU-tagállamok hétfőn megállapodtak arról, hogy felújítják az Oroszországgal kötendő partnerségi megállapodásról folytatott, de az augusztusi grúziai orosz bevonulás miatt megszakított tárgyalásokat. A pénteki nizzai EU-orosz csúcstalálkozón megállapodás születhet az egyeztetések folytatásának időpontjáról.
Moszkva azután lépett föl katonai erővel déli szomszédja ellen, hogy grúz csapatok megkísérelték visszafoglalni az ország egyik szakadár területét, Dél-Oszétiát. A francia elnök igen aktív szerepet vállalt az ellenségeskedést lezáró tűzszünet, illetve a szeptember 8-i békemegállapodás tető alá hozásában.
Mihail Szaakasvili burkoltan az orosz-EU viszony rendezésére utalva kérte vendéglátóját csütörtökön, hogy ne hajoljon meg a "reálpolitika" előtt. A grúz elnök méltatta Nicolas Sarkozy augusztusi kaukázusi "fantasztikus közbenjárását", miközben - mint fogalmazott - "orosz tankok igyekeztek a grúz főváros felé".
Nicolas Sarkozy azt indítványozta, hogy Grúzia néhány éven belül létesítsen privilegizált partneri viszonyt az Európai Unióval. Franciaország és Európa továbbra is Grúzia oldalán áll, és síkraszáll a kaukázusi ország területi egysége mellett - jelentette ki a francia elnök.