Az Egyesült Államokban vészjósló hangnemben beszélnek az autóiparról: egyesek nemzetbiztonsági kockázattól, mások katasztrófától tartanak, ha nem sikerül talpon tartani az ország három nagy autógyárát. Az európai márkákkal is rendelkező General Motors például jelezte: jövőre elfogyhat a pénze.
Elemzők szerint ez a Fordot és a Chryslert is magával ránthatja. Miután tömegével dőlnek be az autóhitelek, esnek vissza az eladások, és növekszenek a gyártók veszteségei, már az is szóba került, hogy akár hárommillió ember veszítheti el az állását, ha tönkremegy a "Detroitként" is emlegetett három nagy cég.
Több város veszítheti el bevételi forrásait az amerikai közép-nyugaton, például Ohio államban. A helyi, állami és szövetségi költségvetés pedig 150 milliárd dollár adótól eshet el.
Ennek ellenére a Bush-kormányzat szerdán ismét jelezte: nem akar rendkívüli pénzügyi alapot létrehozni a gyengélkedő amerikai autógyártók kimentésére. A Kongresszusban a demokraták azonban a jövő héten el akarják érni, hogy a törvényhozás 25 milliárd dollárral mentse ki a gyárakat.
Ez hasonló lenne a banki mentőcsomaghoz: az állam részesedést szerezne a cégekben. A Forbes Magazin szerint azonban a pénz nem lenne elég, mert egyedül a Chryslernek 25 milliárdra van szüksége.
Közben a General Motors bukását Európa is megérezné, mert portfóliójába tartozik az Opel, amelyet Nagy-Britanniában Vauxhallnak neveznek. A republikánusok szerint a gyártók kimentése csak elodázná az elkerülhetetlent.
Rossz igazgatásuk és a versenytársakénál drágább munkaerő miatt már eleve halára vannak ítélve - mondják. A cégek viszont tiltakoznak: az elmúlt négy évben jelentős átalakításokat hajtottak végre, és 40 százalékkal csökkentették dolgozói létszámukat.
Elbocsátásokra készül közben Nagy-Britannia legnagyobb telekommunikációs cége is, bár azt állítja, hogy nem közvetlenül a gazdasági válság miatt. A BT 10 ezer embertől akar megválni. A telekommunikációs óriás világszerte 160 ezer embert foglalkoztat. A hírt megelőzően már kiderült, hogy a nagy-britanniai munkanélküliségi mutató 11-éves rekordot döntött meg.