Lehet-e jelentős mértékben emelni a tanárok bérét a Romániába is egyre jobban begyűrűző pénzügyi és gazdasági válság küszöbén? Ez a kérdés vált a november 30-ra kitűzött parlamenti választások központi kampánytémájává. Két hónappal a választások előtt ugyanis a parlament egyhangúlag fogadott el egy olyan törvényt, amelyik a tanárok bérének ötven százalékos emelését írja elő.
A kisebbségben kormányzó Tariceanu-kabinetnek csak késve jutott eszébe, hogy a béremelés a világgazdasági válság küszöbén jelentős mértékben rontaná Románia gazdasági kilátásait. Ekkor azonban a kabinetnek már csak az volt a dolga, hogy végrehajtsa, amit a parlament törvénybe iktatott.
A végrehajtást próbálta a kormány megakadályozni azzal, hogy az alkotmánybíróságon támadta meg a törvényt, majd arra kérte az államfőt, hogy ne hirdesse azt ki, azonban mindkét kezdeményezése kudarcot vallott. Később a kormány azzal próbálta álláspontját érvényesíteni, hogy sürgősségi kormányrendelettel ez év októberéről 2009. április elsejére halasztotta a béremelési törvény hatályba lépését, ezt azonban szerdán alkotmányellenesnek nyilvánította az alkotmánybíróság.
A hét elején a kabinet újabb kormányrendeletet bocsátott ki, amelyben a béremelés fokozatos bevezetését rendelte el. E kétségbeesett próbálkozások közben a tanárok a törvényben kimondott béremelést követelik, és jövő hétre általános sztrájkot helyeztek kilátásba.
Mozgolódnak ugyanakkor az egészségügyi szakszervezetek is, amelyek azt sérelmezik, hogy az ötven százalékos béremelés nem vonatkozik az egész közszférára. A választási kampány küzdelemében a téma miatt a kormányzó liberális párt és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség került a legnehezebb helyzetbe, nekik ugyanis azután kell a béremelés ellen érvelniük, hogy képviselőik megszavazták a béremelési törvényt.