Csu Vej-csün leszögezte: a központi kínai kormányzat semmiféle engedményre nem hajlandó Tibet státuszának a meghatározása terén.
"Találkozóink és megbeszéléseink nem tették lehetővé, hogy ebben a kérdésben haladás történjen, és ezért a tibeti szellemi vezető képviselőinek kell teljes felelősséget vállalniuk" - fogalmazott a politikus. A haza egysége, területi integritása és a nemzeti méltóság a kínai nép legfontosabb érdeke - fűzte hozzá.
A múlt héten a dalai láma két képviselője tárgyalt Pekingben azt követően, hogy a júliusban folytatott egyeztetést tibeti részről kiábrándítónak minősítették.
Az 1959 óta indiai száműzetésben élő dalai láma akkor úgy vélte, hogy egy viszonylag széleskörű autonómia kicsikarása Pekingtől a himalájai terület számára nem lehetséges. Ezért kérte a tibetieket, hogy legyenek nyitottak "minden opcióra", miközben a száműzetésben tevékenykedő tibeti függetlenségpárti körök azt szorgalmazták, hogy mozgalmuk radikalizálódjon.
Peking azonban hallani akar semmiféle tibeti függetlenségi óhajról, és azt követeli a dalai lámától, hogy a probléma megoldása érdekében értse meg a kínai központi kormányzat és a kínai nép törekvéseit.