Magyarország az adóparadicsomok között

Infostart
2008. október 21. 13:17
Megkezdődött Párizsban a francia és a német pénzügyminiszter kezdeményezésére összehívott, az adóparadicsomok megszüntetéséről szóló tanácskozás. A kezdeményezők egyebek mellett azt akarják elérni, hogy az OECD frissítse fel azt a feketelistát, amely az együttműködésre nem hajlandó adóparadicsomok - államok, bankok - listáját tartalmazza.

A munka sikerének elősegítésére a Transparency International franciaországi szervezete külön világtérképet készített az adóparadicsomokról, melyet az InfoRádiónak is eljuttatott, és amelyen Magyarország is rajta van.

Ezzel kapcsolatosan a TI párizsi szóvivője az InfoRádiónak azt mondta: a térképre azok az államok kerültek fel, amelyek rendelkeznek az adó- vagy jogi paradicsomokra jellemző jegyekkel. Miriam Savy hangsúlyozta: az adatokat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettől, valamint annak pénzügyi akciócsoportjától kapták.

A keddi párizsi találkozót kezdeményező pénzügyminiszterek egyébként rendkívül elszántak. A német politikusok azóta álltak a sarkukra, hogy kiderült: egy sor gazdag állampolgár Lichtensteinbe vitte a pénzét, hogy otthon ne kelljen adót fizetnie.

Franciaországban az adóparadicsomok megszüntetése Nicolas Sarkozy egyik vesszőparipájának számít, és még néhány napja is úgy nyilatkozott: nem normális, hogy azok a bankok, amelyeket állami pénzen megmentenek, továbbra is jelen legyenek ilyen helyeken.

A francia pénzügyminiszter által elnökölt találkozón a brit, a belga, a holland, a norvég, a svéd, a dán, az ír és az ausztrál kollégái vesznek részt, és mellettük Finnország, Izland, Olaszország, Japán, Dél-Korea, Mexikó és Spanyolország is képviselteti magát. Svájc és Luxemburg mellett az uniós pénzügyi szabályok laza kezelésével vádolt, és emiatt duzzogó Ausztria sem vesz részt a megbeszéléseken, és távol maradt az eseménytől az Egyesült Államok is.

A kezdeményezők alapvetően arra keresik a választ, hogy miként lehet megszüntetni az adóparadicsomokat, illetve a pénzügyi szervezeteket és cégeket elriasztani attól, hogy ezeket a helyeket igénybe vegyék. Keresik a módját annak is, hogy együttműködésre bírják az olyan ázsiai helyszínek képviselőit is, mint Hongkong vagy Makaó.

Összezsugorodott a lista

Mindezek mellett azt is el akarják érni, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) frissítse fel azt a feketelistát, amely az együttműködésre nem hajlandó adóparadicsomok listáját tartalmazza. Az utóbbi években ugyanis ez a névsor összezsugorodott, és azon mára csupán Monaco, Andorra és Lichtenstein található.

A pénzügyminiszterek úgy vélik, egy friss és nyilvános lista elrettentő hatással lehetne a pénzintézetekre, a "bankárok ugyanis nem szeretik, ha bűnözőkkel hozzák őket összefüggésbe". Párizsban egyébként azt mondják: a szintén adóparadicsomnak minősülő Svájc és Luxemburg távolmaradása kapóra jön, mert így kifejezetten határozott hangú dokumentumot tudnak majd elfogadni.

A megbeszélés résztvevői várhatóan novemberben közösen javasolják majd az Európai Bizottságnak, hogy dolgozza át, illetve szigorítsa a megtakarításokat szabályozó uniós direktívát, és keresik a módját annak is, hogy miként büntethetnék meg az együttműködésre nem hajlandó országokat. Emellett várhatóan arra is javaslatot tesznek majd, hogy azok a bankok, amelyek valamelyik adóparadicsomban leányvállalatot működtetnek, ne részesülhessenek állami támogatásban a jelenlegi pénzügyi válságban.

Ez utóbbi gyakorlatilag megegyezik azzal, amit Transparency International franciaországi szervezete javasol. A korrupció ellen küzdő civil szervezet szerint jelenleg mintegy ötven adó- és jogi paradicsom működik a világban, ahol több mint 400 bank, mintegy 1300 spekulatív befektetési alap és csaknem kétmillió fedőcég kezel - teljesen láthatatlanul - mintegy tízezer milliárd dollárnyi eszközt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást