Dagad Obama pénztárcája

Infostart
2008. október 20. 18:30
Rekord mennyiségű pénzbeli támogatást gyűjtött be az amerikai demokrata alelnökjelölt. Barack Obama kampányát az is segíti, hogy támogatásáról biztosította őt a Bush-kormány korábbi külügyminisztere és az első öbölháború meghatározó katonai vezetője, Colin Powell nyugalmazott tábornok. Obama így már olyan helyeken is költi a kampánypénzeket, amelyekről korábban úgy tartották, hogy sziklaszilárdan republikánus államok.

Két héttel az elnökválasztások előtt újabb lökést kapott Obama kampánya. Vasárnap Colin Powell, George Bush elnök korábbi külügyminisztere - előzőleg vezérkari főnök - is Obama mellett állt ki, és azt mondta, ha a demokrata jelölt lenne az elnök, az országot, de a világot is megváltoztatná.

Powell ezzel gyakorlatilag arcul csapta a republikánusokat, akiknek politikai irányvonalát képviselte - például az iraki háború előkészítésében. A nyugalmazott tábornok szerint Sarah Palin alkalmatlan alelnöknek, John McCainnek pedig nincs kiforrott gazdasági irányvonala.

Powell elmondta: nem könnyen szánta rá magát a lépésre, mivel McCainnel, a republikánusok egyre inkább hátrányba kerülő elnökjelöltjével 25 éve barátok, és még pénzzel is támogatta a kampányát. Maga McCain viszont "számított" az állásfoglalásra, de továbbra is csodálja és tiszteli a volt tábornokot.

A republikánusok számára a másik pofon az volt, hogy Barack Obama bejelentette: szeptemberben kétszer annyi pénzadományt szedett össze, mint az előző hónapban, mégpedig 150 millió dollárt. A demokrata jelölt így olyan államokban is kampányol, amelyeket korábban republikánus fellegvárnak tartottak.

A múlt héten Észak-Karolinában járt, amely 1976 óta nem támogatja a demokratákat és Nyugat-Virginiában folytatja, amely hagyományos republikánus bázis. Az Obama kampánygépezet emellett az olyan nagy és a szavazati rendszerben befolyásos államokat próbál megdolgozni, mint Colorado, Florida, Iowa, Nevada, Új-Mexikó és Ohio.

A politikához is három dolog kell

Utóbbiba vezetett John McCain útja, aki Toledo városában, az amerikai média által "Vízvezetékes Józsinak" elkeresztelt és az elnökjelölti vitában többször emlegetett vízvezeték-szerelő otthonában járt. Annak ellenére, hogy kiderült: a McCain által felkarolt hős nem igazán teljesíti meg az ideális amerikai kétkezi dolgozót, McCain ismért arról beszélt, hogy Obama adóztató és újraosztogató politikát akar folytatni, ő viszont a középosztály bajnoka. Alelnökjelöltje, Sarah Palin szokásos módon sarkosabban fogalmazott, és azzal vádolta meg Obamát, hogy "a szocializmussal kísérletezik".

McCain, aki megbecsülést vívott ki azzal, hogy kampánya korábban pénzhiány miatt majdnem zátonyra futott, és állami támogatás felhasználásával vált pártja jelöltjévé, bírálta azt is, hogy immár minden korábbinál jobban a támogatási összegek határozzák meg az elnökválasztási folyamatot.

Obama korábban azt ígérte, hogy nem fog korlátlanul költekezni, de megszegte ígéretét, amire ellenfele gyakran emlékeztet. De mintha elfelejtette volna azt a mondást, hogy a politikához - akárcsak a háborúhoz - három dolog kell: pénz, pénz és pénz.

KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást