Hogy él meg napi 400 forintból több milliárd ember?

Infostart
2008. október 17. 19:31
A világ lakosságának több mint fele napi kevesebb, mint négyszáz forintból él - figyelmeztet a Szegénység Elleni Világnap alkalmából az ENSZ. Az aktivisták közben arra emlékeztetnek, hogy a gazdag országok nem tartják be az úgynevezett Millenniumi Fejlesztési Célok elérésére tett vállalásaikat. A hitelválság miatt azonban a fejlett világ inkább magával van elfoglalva.

Világszerte rendezvényeken emlékeznek meg a szegénység elleni nemzetközi napról, amelynek apropóján sokkoló statisztikával állt elő az ENSZ: a Föld lakosságának több mint fele, hárommilliárd ember él szegénységben.

A mostani rendezvényeknek különös apropót ad a nemzetközi hitelezési válság. Mint a BBC megemlítette, két vezető fejlődő állam, Brazília és India is arra figyelmeztetett: ne a szegényeket büntessék azért, mert a gazdagok rosszul kezelték a pénzt. Azaz: a gazdag államok ne feledkezzenek meg a fejlődő világ felzárkóztatására tett vállalásaikról.

Tavalyhoz hasonlóan most is meghirdették a "Kelj fel a szegénység ellen" nevű kezdeményezést, amelynek lényege, hogy világszerte emberek milliói állnak fel egy meghatározott időpontban. Az idei cél az, hogy 67 millió embert, a világ lakosságának egy százalékát vonják be.

A krízis sok migráns családját érinti érzékenyen - jelentős számú latin-amerikai dolgozik például külföldön, akik hazaküldött pénzükből segítik családjukat és saját országuk gazdaságát is.

Az ENSZ szerint kétséges, hogy a Millenniumi Fejlesztési Tervek, - azaz, hogy 2015-re megfelezzék a szegények számát - megvalósulnak-e. Indiában és Kínában a segélyek helyett a két ország rohamos gazdasági fejlődése emelt ki sokakat a szegénységből, ennek ellenére még mindig százmilliók élnek nyomorban csak a két országban.

Az aktivisták kevesebbet beszélnek róla, de a szegénység a kelet-európai államokat is érinti, ha nem is mindig olyan sokkoló szinten, mint harmadik világbeli országokat. Még Németországban is - az újraegyesítés és a gazdag nyugati országrész ellenére - az ország keleti felében tömeges a munkanélküliség és több településről elvándorolnak az emberek.

A segélyügynökségek szerint naponta 50 ezer ember hal meg világszerte a szegénység miatt, holott ezeket az eseteket meg lehetne előzni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást