Amerikát győzködi igazáról a francia elnök

Infostart
2008. október 17. 16:37
Az Európai Unió soros elnökeként Észak-Amerikába utazott Nicolas Sarkozy, aki pénteken a kanadai kormányfővel, szombaton pedig Bush elnökkel találkozik. A francia államfő tárgyalásain José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is részt vesz.

A francia sajtó beszámolói szerint Nicolas Sarkozy eltökélt: az amerikai elnökök Camp David-i rezidenciáján mindenképpen meg akarja szerezni George Bush beleegyezését ahhoz, hogy még novemberben megrendezzék a legfejlettebb ipari országok csúcstalálkozóját, melyre az európai elképzelések szerint Indiát, Kínát és Brazíliát is meghívnák.

A francia államfő európai színekben is kifejtheti az amerikai elnöknek kedvenc tézisét, miszerint újra kell fogalmazni a globális pénzpiac működését, és ehhez egy új Bretton Woods-i egyezményre van szükség.

A látogatással csaknem egyidőben, a francia elnök céljainak támogatására pénteken Párizsban találkoznak a francia, német, brit, olasz és amerikai cégvezetőket tömörítő szövetségek vezetői. Az európai menedzserek szövetségének elnöke a megbeszélés előtt azt mondta: mindenben egyetértenek Nicolas Sarkozyvel, és úgy vélik, most van itt a történelmi alkalom a globális pénzügyi szabályok újragondolására.

Ernest-Antoine Seillière hozzátette: "egyre inkább megértjük, hogy a pénz a gazdaság nyersanyaga, és mint olyat politikai döntésekkel kell kezelni." Az elnök szerint az államok általában egy fejezettel le vannak maradva a vállalatok mögött a pénzügyi folyamatok tekintetében, ezúttal azonban sikerült átvenniük a vezető szerepet, "és ez így van jól".

Nicolas Sarkozy aktivizmusát az európai színtéren egy csütörtöki felmérés szerint a franciák 60 százaléka pozitívan ítéli meg, és ha hinni lehet a Liberation napilap brüsszeli tudósítójának, tevékenysége akár az Európai Unió működési rendjét is megváltoztathatja. Jean Quatremer személyes blogján ugyanis beszámol arról, hogy több tagállam küldöttsége jelezte: elegük van abból, hogy az unió elnöksége félévente cserélődik, és hogy néhány kisebb uniós ország vezetője "kellemes meglepetéssel" vette tudomásul a francia államfő aktivitását a pénzügyi válsággal kapcsolatban.

Elemzők szerint ha mindehhez hozzávesszük, hogy csütörtökön az uniós csúcsértekezletet követő sajtótájékoztatón Nicolas Sarkozy arról beszélt, hogy "kicsit frusztráló" arra gondolnia, hogy például az orosz-grúz válsággal kapcsolatos dossziét - melynek a francia külügyminiszterrel együtt minden részletét ismeri - megoldatlanul kell átadnia a soron következő elnökségnek, világossá válik, hogy hamarosan változás várható az Európai Unió működésében.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást