Kínát még egy világválság sem rázza meg

Infostart
2008. október 14. 08:45
Könnyebben átvészelheti a nemzetközi pénzügyi válságot Kína, mint más országok - vélik szakértők. Bár a krízis nyomán a távol-keleti országban is csökken a gazdasági növekedés, de még így is 10 százalék körüli marad.

A nemzetközi tőzsdepánik Kínát sem kímélte, ahol a világ nagy börzéit követve estek az indexek, ám a hatalmas ország jobban fel van vértezve a pénzügyi rendszert kikezdő vírus ellen, mint mások. Justin Lin, a Világbank vezető közgazdásza szerint ennek három oka is van. Az első, hogy Kínának komoly külföldi valutatartalékai vannak, a második, hogy ellenőrzi a tőkeáramlást és az is, hogy az elmúlt években többlet volt a költségvetésben.

Bár a hitelválság miatt világszerte némiképp csökkent a kereslet a kínai exportcikkekre, a pekingi vezetés ezt a belső fogyasztás ösztönzésével fogja ellensúlyozni. A Kínai Központi Bank például a nagy külföldi partnerintézményeket követve csökkentette a kamatokat, igaz, csak 27 század százalékponttal.

A kormányzó Kínai Kommunista Párt éppen ezekben a napokban tartott tanácskozást a gazdaságpolitikáról.

Kína előnyére válik az is, hogy viszonylag magasak a lakossági megtakarítások és az, hogy a kormány már a pénzügyi válság előtt szigorított a hitelezési politikán. Mindezek nyomán csaknem két százalékkal visszaesett a korábbi évek szédületes gazdasági növekedése, de a ráta továbbra is meghaladja a nyugati világ számára irigylésre méltó 10 százalékot.

A kínai Társadalomtudományok Akadémiája szerint a világot megrettentő hitelválság ellenére a kínai eladások az idén 19, az export pedig 21 százalékkal növekszik majd. Az ország most olyan helyzetben van, hogy további részesedést tudna venni külföldi cégekből - már ahol ezt hagyják neki. A Boston Consulting Group nevű cég felmérése szerint kínai bankok az elmúlt öt évben már 1 milliárd dollárt költöttek külföldi vásárlásokra.

A nyugati bírálatokon feldühödött kínai nacionalisták közben kárörömmel szemlélik a Wall Street és a londoni City megalázását és arra emlékeztetnek, hogy mindez a thatcherizmus és a reagani úgymond "neoliberális" gazdaságpolitika eredménye.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást