Nemzetközi összefogást sürget a kalózok ellen a francia elnök

Infostart
2008. szeptember 17. 21:31
Nemzetközi összefogást sürget Nicolas Sarkozy a tengereken egyre jobban elharapózódó kalózkodás megfékezésére. A francia államfő erről kedden beszélt, miután a francia hadsereg kommandósai kiszabadítottak két embert, akiket két hete szomáliai kalózok raboltak el.

"Franciaország nem fogadja el, hogy a bűnözésből meg lehessen élni" - mondta Nicolas Sarkozy kedden, miután gratulált a hadseregnek a sikeres túszszabadítási akcióhoz. A Carré d'As nevű vitorlást és két utasát két hete fogták el a kalózok az Ádeni-öbölben, és két millió dollárt követeltek szabadon bocsátásukért.

Nicolas Sarkozy azt mondta, a francia katonai akciónak - amelyben a kommandósok egy kalózt megöltek, hatot pedig elfogtak - figyelmeztetésül kell szolgálnia minden bűnözőnek, hangsúlyozta azonban, hogy a valóságos iparággá vált kalózkodás megfékezésére nemzetközi összefogásra van szükség.

A szeptember elején elrabolt vitorlás esete volt a huszonötödik kalóztámadás az idén az Ádeni-öbölben. A nemzetközi hajózási hivatal adatai szerint a támadások száma tavaly 10 százalékkal emelkedett, és aggodalomra ad okot, hogy a bűnözők mára gyors motorcsónakokkal, a legmodernebb kommunikációs eszközökkel, valamint nehézfegyverekkel szerelték fel magukat, ami lehetővé teszi számukra, hogy egyre messzebbre merészkedjenek a nemzetközi vizeken.

Legutóbb öt napja támadtak meg egy, a szomáliai partoktól mintegy 700 kilométerre dolgozó breton halászhajót, és akciójuk majdnem tragédiába torkollt. A franciáknak ugyanis a viharos tengernek köszönhetően sikerült elmenekülniük, mire a dühös kalózok páncélököllel lőttek utánuk, szerencsére eltévesztve a célt.

Az Ádeni-öbölben és az Indiai-óceánon egyre jobban szaporodó kalózakciók okozta problémákkal francia kezdeményezésre hétfőn az Európai Bizottság is foglalkozott, és körvonalazódni látszik egy európai koordinációs központ létrehozása, amely a Szomáliai vizeknek egyelőre a légi felügyeletével foglalkozna.

A mostani túszszabadítási akció egyébként bizonyos értelemben már nemzetközinek számít: a francia katonákat - Párizs kérésére - az Afrika szarvánál állomásozó német felderítő repülőgépek támogatták, és Nicolas Sarkozy szavaiból kiderült: Malajzia is besegített, azt egyelőre nem tudni, hogy konkrétan mivel.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást