Változással fenyegette meg Washingtont McCain

Infostart
2008. szeptember 5. 14:34
Változást Washingtonba! - ezzel a jelszóval fogadta el az amerikai Republikánus Párt jelölését az elnökségre pályázó John McCain szenátor. A republikánusok gyűlésükön sokat ostorozták demokrata ellenfeleiket, amiből elemzők azt szűrték le: jóval megosztottabbak, mint ahogy tűnik.

"Mindennap harcolni fogok azért, hogy az amerikaiak hálásak legyenek Istennek, hogy a világ legjobb országának lakosai. Harcoljanak velem!" - szólította fel hallgatóságát John McCain, aki magyar idő szerint éjszaka elmondott beszédében elfogadta az amerikai republikánus párt hivatalos elnökjelölti posztját.

A szenátor az utóbbi napokban azzal próbálja kifogni a szelet demokrata ellenfele, Barack Obama vitorlájából, hogy az ő üzenetét ismétli: azaz, hogy változást hoz Washingtonba. Emellett azt ígérte, hogy konszenzusos, kétpárti politikát fog folytatni, ha megválasztják elnöknek.

Azt ígérte, hogy fellép a korrupció és az önérdek ellen is: "előre is figyelmeztetek mindenkit a régi, sokat költő, semmittevő, először magára, aztán az országra gondoló washingtoni tömegből! Jön a változás!" - mondta az arizonai szentátor.

A költekezők és adóztatók között természetesen megemlítette a demokratákat is, akik szerinte növelni fogják az amerikai polgárok pénzügyi terheit.

John McCain elővette a "hadifogoly voltam, és ezért még jobban szeretem a hazámat" adu-ászt is. Külpolitikai üzenetében élesen bírálta "az olajnak köszönhetően gazdag, hatalomtól korrupt orosz vezetőket, akik a demokrácia elveit és a hatalom felelősségét félredobva lerohanták kis demokratikus szomszédjukat, hogy még inkább ellenőrizzék a világ olajellátását". A politikus ennek ellenére azt mondta: jó kapcsolatokra törekszik Moszkvával. A korábban "immár mindnyájan grúzok vagyunk" üzenetet megfogalmazó elnökjelölt hatalmas tapsot aratott megjegyzéseivel.

Elemzők ugyanakkor megjegyzik, hogy a magát az elvei mellett kiállni kész embernek beállító szenátorért nem mindenki rajong az amerikai republikánusok között. A keresztény szavazók például csalódtak a Bush-kormányzatban, amiért elmaradt a melegházasságok szövetségi tilalma, és nem léptek közelebb az abortusz betiltásához. John McCain sem a fundamentalista álláspontot képviseli ezekben a kérdésekben, és gyakran összekülönbözött emiatt a keresztény jobboldallal. Nem áll közös nevezőn a bázissal a bevándorlás, a kemény kihallgatási technikák vagy az őssejtkutatás kérdésében sem.

Sarah Palin alelnöki jelölése ugyanakkor megnyugtathatja az abortusz ellenzőit, a kormányzó ugyanis eléggé eltökélt ebben a kérdésben. Elemzők viszont arra is figyelmeztetnek, mi lesz, ha Palinnek tényleg helyettesítenie kell McCaint, aki két éven belül eléri az amerikai férfiak átlag élettartamát - ahogy egy publicista rosszmájúan megjegyezte.

A külpolitikai kérdésekben járatlan Sarah Palin - aki hírek szerint tavaly utazott először külföldre - kaphatja meg a nukleáris indítókódokat. És, ahogy a 24 című tévésorozatból kiderült, a hirtelen főparancsnokká előlépő alelnökön nagyon sok múlhat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást