A foci hozza közelebb az ellenséges országokat

Infostart
2008. szeptember 5. 06:28
A két ország közt nincs diplomáciai kapcsolat, és az egyik népirtással vádolja a másikat. A török államfő most mégis úgy döntött: ellátogat a szomszédos Örményországba. A diplomáciai gesztust - mint sok más esetben - a futball teszi lehetővé.

Törökország rendre hevesen reagál, amikor külföldön népirtásnak nevezik a múlt század elején az országban élő örmények elleni tömeges atrocitásokat. A francia nemzetgyűlés erről szóló határozata elmérgesítette a török-francia viszonyt, az amerikai Kongresszus hasonló kezdeményezése veszélybe sodorta a kapcsolatokat a NATO-szövetséges Egyesült Államokkal, és még Orhan Pamuk Nobel-díjas írónak is gondjai vannak, ha az örmények elleni bűnökről beszél.

Az örmények és sok külföldi szerint 1915 és 1917 között, a modern török állam születését megelőző években másfél millió örményt gyilkoltak meg az ottomán török erők, ami népirtásnak minősül. Törökország ezt tagadja, és azt állítja: az I. világháború áldozatairól van szó.

Ezek aztán meglepőnek tűnhet, hogy Abdullah Gül államelnök a hétvégén ellátogat a szomszédos Örményországba, amellyel Törökországnak még mindig nincsenek diplomáciai kapcsolatai, sőt, az örmény-török határon nem lehet átkelni sem. Az örmények számára történelmi emlékeztető és a nemzeti jelkép Ararát-hegy, amely azonban a határ túloldalán van.

Abdullah Gül lesz az első török elnök, aki a független Örményországban jár - otthon bírálatokat kapott, amiért úgymond az ellenséghez látogat el. A török elnöki hivatal közleménye szerint azonban azt remélik, hogy a két ország jobban megértheti egymást, és új lökést adhatnak a kapcsolatoknak.

A vizitet a futball teszi lehetővé, szombaton ugyanis Örményország fővárosában, Jerevánban játszik világbajnoki selejtezőt az örmény és a török válogatott. Abdullah Gül örmény kollégája, Szerzs Szarkiszjan társaságában nézi végig a derbit. A történelmi találkozót az örmény elnök kezdeményezte, és azért is mondható jelentősnek, mert a Szovjetunió felbomlásakor az örmény-azeri háborúban Törökország a hozzá nyelvben és kulturálisan is közel álló azerieket támogatta.

Az utazásnak emellett különös apropót ad a kaukázusi feszültség. Annak ellenére, hogy Törökország fontos NATO-tagállam, Ankara kerülte Moszkva erőteljes bírálatát, ráadásul a török elnök most a hagyományosan oroszbarátnak tartott Örményországba látogat el.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást