"Európa tovább szophatja az olajunkat és gázunkat"

Infostart
2008. szeptember 2. 15:14
Oroszország bírálta a rendkívüli brüsszeli EU-csúcs vele szemben megfogalmazott megállapításait. A csúcsot azért hívták össze, hogy a blokk kiálljon a Dél-Oszétiát megtámadó, majd az oroszok által részlegesen elfoglalt Grúzia mellett.

"Természetesen nem fogadjuk el az Oroszországra vonatkozó elfogult nyilatkozatokat, például azt, hogy aránytalan volt a reakcióink a grúz agresszióra" - vágott vissza a moszkvai külügyminisztérium, amely ugyanakkor üdvözölte, hogy nem az oroszokkal szemben kritikus balti, lengyel, és brit vélemény került bele a kommünikébe.

"Kisebbségben vannak, de az EU országok többsége felelős módon viselkedett, és folytatni akarja a partneri viszont Oroszországgal" - kommentálta az orosz külügy azt, hogy az EU-ban továbbra sincs egységes külpolitika.

A tárgyalás margóján nyilatkozó orosz nagykövet tagadta, hogy Oroszország nem megsértette volna a tűzszüneti egyezményt, és azt állította, hogy a hadsereg kivonult a grúziai Poti városából. A kikötőben "az oda érkező hajókat megfigyelő békefenntartók vannak jelen" - fogalmazott Vlagyimir Csizov.

A követ szavaiból az is kiderült: Moszkvát nem izgatja különösebben az EU-orosz stratégiai partneri tárgyalások jegelése. Szavai szerint az EU-nak "belső problémáit" kell először rendeznie, az oroszok pedig addig türelmesen kivárnak.

Az európaiak megosztottságát hangsúlyozta Dmitrij Rogozin, a korábban még Moszkvában is kínosan nacionalistának tartott NATO-nagykövet is. Rogozin az Egyesült Államokat vádolta meg, hogy "balti elvbarátain és a lengyel elnökön" keresztül alá akarja ásni az európai egységet. Figyelemre méltó módon azonban magát a lengyel kormányt nem vádolta.

Győzelem és "hisztérikus" politikusok

Az orosz lapok közben győzelemként ünnepelték a puha EU-nyilatkozatot. "Európa tovább szophatja az olajunkat és gázunkat" - fogalmazott a brit bulvársajtó xenofób hagyományait követő "orosz Sun", a korábban angol nyelvű beszólással a címlapján megjelent Tvoj Gyeny. A lap "hisztérikusnak" nevezte a brit miniszterelnököt és a lengyel elnököt.

A kormánypárti Rosszijszkaja Gazeta azt emelte ki, hogy az EU és Oroszország továbbra is kölcsönösen függ egymástól, és ezt bizonyította a csúcs is. Az üzleti beállítottságú Kommerszant szerint a brüsszeli nyilatkozat "az orosz diplomácia győzelme", az Izvesztyija pedig azt jegyezte meg: "az európaiak nem akarnak elhúzódó és komoly vitát az oroszokkal".

Mindezek ellenére az EU országok továbbra is ellenzik a két grúziai szakadár régió függetlenségét és azt, hogy Oroszország elismerte őket. Brüsszelben Baroso bizottsági elnök azt mondta: nem mehet minden úgy, mint korábban, a jövő héten Moszkvába utazó Nicolas Sarkozy pedig, hogy" át kell gondolni a kapcsolatot az oroszokkal".


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Rácz András, a Külügyi Intézet tudományos fõmunkatársa
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Szabó Zsuzsa tudósítása a külügyi bizottság ülésérõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást