Újabb település irányítását vették át az orosz erők

InfoRádió / MTI
2008. augusztus 26. 20:57
Orosz katonák szorították ki a grúz rendőrséget kedden egy vitatott hovatartozású faluból Dél-Oszétia és Grúzia tényleges határán, a déloszét és a grúz erők több napi feszült szembenállása után. Az eset jól mutatja, hogy továbbra is mennyire törékeny a fegyvernyugvás a térségben.

A helyi orosz előrenyomulásra azután került sor, hogy a grúz rendőrség állig felfegyverzett különleges alakulata és a szeparatista déloszét fegyveresek néhány napon át farkasszemet néztek egymással a Moszabruni falu közelében, egymástól néhány száz méterre kiépített állásaikban.

A körzet többségében grúz lakosságú. Az orosz csapatok a múlt héten vonultak ki a faluból, két héttel azután, hogy Oroszország déli határán át benyomultak Dél-Oszétiába, visszaverni a grúz hadsereg offenzíváját, amellyel Tbiliszi vissza akarta foglalni a szakadár régiót annak Moszkva-barát szeparatista vezetésétől.

Az orosz kivonulás után a grúz rendőrség és a szeparatista katonák egymással versengve igyekeztek kitölteni a keletkezett hatalmi űrt, amíg az orosz katonák végül egy alacsonyan szálló Mi-24-es harci helikopter támogatásával újra bevonultak a faluba, s ráparancsoltak a grúz rendőrökre, hogy vonuljanak ki.

A helyi erődemonstráció időben egybeesett Dmitrij Medvegyev orosz elnök keddi bejelentésével, miszerint Moszkva elismeri a Grúziától másfél évtizede háborúban elszakadt Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét.

Dél-Oszétiában az augusztus elején kipattant orosz-grúz háború előtt is mindennaposak voltak a szeparatista és a grúz erők közötti kisebb incidensek. A szakadár régió "fővárosát", a déli határ közelében fekvő Chinvalit ugyanis gyűrűbe fogja három, néhány településből álló grúz enklávé, s a szinte felváltva sorakozó grúz és oszét falvak lakosainak együttélése mindig is konfliktusokkal terhes volt Dél-Oszétia elszakadása óta.