A rezervátumokból is kiirtják a tigriseket

Infostart
2008. július 4. 08:30
Nemrég még a tigrisek biztos menedékének számított a nepáli Suklaphanta vadrezervátum, az utóbbi hónapokban azonban meredeken csökkenni kezdett a hatalmas ragadozók száma, minden bizonnyal az orvvadászok miatt.

2005-ben még legkevesebb húsz tigris élt a Himalája keleti részén létesített természetvédelmi területen, de a Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint számuk mostanra már csak hat és tizennégy közé tehető.

A WWF kelet-himalájai programjának igazgatója szerint az állatok pusztulásáért kétségtelenül az illegális kereskedelem a felelős. Jon Miceler hozzátette: az orvvadászok korábban már több indiai rezervátumból is teljesen kiirtották a nagymacskákat, és most a nepáliakat kezdték el lemészárolni. A szakember határozottabb fellépést sürgetett a megmaradt állomány megvédése érdekében.

Nepálnak könnyen átjárható, hosszú közös határszakasza van Indiával, ahol könnyedén át lehet csempészni az állatok testrészeit. A felderítést nehezíti, hogy a leölt tigrisek után szinte semmilyen nyom nem marad, mivel minden egyes porcikájukért szép pénzt lehet kapni a feketepiacon.

Májusban az egyik határ menti városban két tigrisbőrt és mintegy harminc kilogrammnyi csontot koboztak el, és két további rajtaütésben is találtak tigriscsontokat kereskedőknél.

Mivel a vadonban már csak mintegy négyezer tigris él, minden megölt példány közelebb sodorja a kihaláshoz ezt a csodálatos állatot - jelentette ki a WWF fajmegőrzési programjának igazgatója. Sybille Klenzendorf hangsúlyozta: a tigriseket nem lehet megmenteni elszigetelt erdőfoltokban, miközben folyamatosan fenyegetik őket az orvvadászok.

A tigrisek testrészeit Kínában és Délkelet-Ázsiában használják fel a hagyományos kínai gyógyászatban, illetve egzotikus ételek alapanyagaként.