Pozsonyban a magyar nagykövetet kérették be a külügyminisztériumba

Infostart
2008. május 16. 12:48
A szlovák külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben tudomásul veszi, hogy nem kerül sor a tervezett szlovák-magyar kormányfői találkozó. Robert Fico szlovák miniszterelnök még tavaly ősszel hívta meg hivatalos szlovákiai látogatásra magyar kollégáját, Gyurcsány Ferencet.

Mint a hivatalos pozsonyi állásfoglalásból kiderül, a szlovák külügyminisztérium tudomásul veszi a magyar fél döntését, miszerint a közeljövőben valószínűleg nem lesz magyar szlovák miniszterelnöki találkozó, pedig Pozsony nem tartja indokoltnak Budapest ilyen jellegű lépését.

Robert Fico szlovák miniszterelnök még tavaly ősszel hívta meg hivatalos szlovákiai látogatásra magyar partnerét, Gyurcsány Ferencet. A találkozó előkészítésének részleteivel Kiss Péter kancelláriaminisztert és Dusan Caplovic szlovák miniszterelnök-helyettest bízták meg.

Legutóbb április 7-én, pozsonyi egyeztetésükön abban állapodtak meg, hogy a nyáron, feltehetően már június első felében Gyurcsány Ferenc hivatalos látogatást tesz Szlovákiában.

Közben ismét feszültebbé vált a viszony a két ország között. Ján Slota, a Robert Fico kormányában résztvevő Szlovák Nemzeti Párt elnöke ugyanis nemrégen a koalíciós tanács ülése után a magyar államalapító budai szobráról készült fénykép alapján valamilyen magyar "lovas bohócnak" nevezte Szent Istvánt.

Emiatt bekérették a magyar külügyminisztériumba Szlovákia budapesti nagykövetét, Juraj Migast, akitől a tárca államtitkára, Szentiványi Gábor kért magyarázatot.

Ezt követően hangzott el, hogy valószínűleg nem lesz a közeljövőben magyar-szlovák miniszterelnöki találkozó, ehhez ugyanis érdemi haladást kellene elérni a kétoldalú kapcsolatokban.

Pozsonyban is bekérették egyébként a külügyminisztériumba a magyar nagykövetet - Göncz Kinga keddi parlamenti felszólalása miatt. Pozsony rossz néven vette, hogy a magyar külügyminiszter egy képviselői kérdésre válaszolva a Magyar Gárdát Ján Slota pártjához hasonlította.

A pozsonyi külügyi nyilatkozat leszögezi: a tervezett miniszterelnöki találkozó a kényes kérdéseket sem kerülve lett volna hivatott a kétoldalú viszonyt pragmatikus módon, a két szomszédos ország polgárainak javára előbbre mozdítani.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást