Páratlan méreteket öltött az adócsalási botrány Németországban

InfoRádió / MTI
2008. február 17. 10:35
Páratlan méreteket öltött az adócsalási botrány Németországban. Közvetlenül az után, hogy lemondani kényszerült az 1 millió eurós adócsalással vádolt Klaus Zumwinkel, a német posta elnöke, vasárnapra ismertté vált: a szövetségi hírszerzés (BND) még az elmúlt évben 5 millió eurót fizetett egy titkos liechtensteini informátornak, aki németekre vonatkozó bankszámlaadatokat adott át a hatóságoknak.

A BND által megszerzett számlaadatok alapján indult nyomozás Zumwinkel ellen, s az adóhatóságok rövidesen hasonló vizsgálatot indítanak további, mintegy ezer - adócsalással gyanúsított - "milliomos" ügyében is.

Egybehangzó értékelések szerint Németország történetének legnagyobb adócsalási botrányáról van szó. A BND szerepéről először a Der Spiegel hamburgi hírmagazin írt hétvégi számában, s azt a szövetségi hírszerzés megerősítette. Sőt kitudódott, hogy a BND bekapcsolódásáról tudott Peer Steinbrück pénzügyminiszter és a kancellári hivatal is.

Az informátor mindenképp névtelen kíván maradni. Sajtóértesülések szerint életét félti, biztonsági védelmet követel, s közölte, hogy egyetlen bírósági perben sem kíván tanúskodni.

A Der Spiegel szerint a szövetségi hírszerzést a szóban forgó informátor kereste meg, felajánlva a titkos számlaadatokat a német hatóságoknak. Miután a hírszerzés és az informátor között már 2006-ban több találkozóra került sor, a BND tavaly mintegy 5 millió eurót fizetett ki neki a felajánlott adatokért, amelyek elsősorban a liechtensteini LGT bankban németek által elhelyezett összegekre vonatkoztak. Az átadott papírok között állítólag számlakivonatok, értesítések és egyéb hivatalos bankdokumentumok voltak.

A BND az adatokat átadta az észak-rajna-vesztfáliai ügyészségnek, amely ennek alapján indított nyomozást Zumwinkel ügyében. Egybehangzó értesülések szerint a jövő hét elejétől mintegy ezer prominens személy ellen indul hasonló vizsgálat.

A szóban forgó "milliomosokkal" szemben szintén az adócsalás gyanúja merült fel, mindent összevetve több mint 3 milliárd euró értékben. A hatóságok neveket nem közöltek, de annyi kitudódott: a nyomozás elsősorban Kölnt és Düsseldorfot érinti.