Harminc magyar megy Koszovóba

InfoRádió / MTI
2008. február 16. 10:43
Az Európai Unió minden tagállama jóváhagyta az EULEX koszovói missziót, egy nappal azelőtt, hogy a dél-szerbiai tartomány várhatóan kikiáltja függetlenségét.

Az Európai Unió minden tagállama jóváhagyta a közösség koszovói misszióját, egy nappal azelőtt, hogy a szakadár dél-szerbiai tartomány várhatóan kikiáltja függetlenségét.

Ciprus korábban nem akart hozzájárulni a tervhez, mert ellenzi Koszovó függetlenné válását, de végül Nicosia is elfogadta azt.

Brüsszeli tájékoztatás szerint a küldetésben Málta kivételével valamennyi tagállam részt vesz. A kétezer fős, rendőrökből és igazságügyi szakértőkből álló egységhez Németország és Olaszország járul hozzá a legnagyobb mértékben, Magyarország harminc embert küld Koszovóba.

A tervek szerint az egység tagjai négy hullámban érkeznek meg a tartományba, ahol jelenleg csak a százhúsz fős előkészítő csoport tartózkodik.

A huszonnyolc hónaposra tervezett misszió célja, hogy az ENSZ-től átvegye a Koszovó feletti nemzetközi felügyeletet és gondoskodjon az önálló állammá váló területen maradó szerbek kisebbségi jogainak tiszteletben tartásáról.

Az EULEX-missziótól függetlenül továbbra is Koszovóban marad a KFOR tizenhatezer katonája, és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet mintegy ezerfős egysége.

Közben a holland Európa-ügyi miniszter Budapesten közölte: országa egységes uniós álláspontot szeretne Koszovó jövőjéről. Frans Timmermans hangsúlyozta: megvárják az önállóvá válás kinyilvánításáról szóló dokumentumot, amelyet megvitatnak az uniós külügyminiszterek brüsszeli tanácsülésén is.

A miniszter megismételte: a koszovói függetlenedésre adott szerb reakciótól függetlenül Hollandia továbbra is feltételekhez köti a balkáni állam uniós integrációjának támogatását.