Hiába az olajkincs, négymillió iraki éhezik

InfoRádió / MTI
2008. február 12. 19:39
Négymillió iraki éhezik és a 27 millió lakos 40 százalékának nincs egészséges ivóvize az olajból eredő gazdagság és az erőteljesen fejlődő gazdaság ellenére - közölte az ENSZ kedden.

Az ENSZ becslései szerinti évi mintegy 7 gazdasági százalékos növekedésnek és a napi 1,6 millió hordós olajexportból eredő 48 milliárd dolláros költségvetésnek köszönhetően Irakban adottak a jólét feltételei. A lázadás és a felekezetközi támadások következtében azonban több mint 2 millióan kényszerültek otthonuk elhagyására és legalább 4 millióan éheznek.

"Négy millió iraki nem tudja garantálni, hogy másnap étel lesz az asztalán" - közölte David Shearer, az ENSZ iraki humanitárius koordinátora annak kapcsán, hogy közzétették az idei évre vonatkozó iraki segélyprogram főbb számait: a végösszeg 265 millió dollár, s ezt nemzetközi adományokból szeretné az ENSZ finanszírozni.

Csökken az erőszak

A világszervezet adatai szerint az otthonukból elmenekülők száma 2006 óta megduplázódott és kis híján elérte a 2,5 milliót. A nagy munkanélküliségnek is szerepe van abban, hogy sokan nem tudják magukat ellátni.

Az erőszak 60 százalékkal csökkent tavaly június óta annak köszönhetően, hogy 30 ezer fővel növelték az amerikai csapatok létszámát, a szunnita törzsi vezetők szembeszálltak az al-Kaida terrorhálózattal és Muktada asz-Szadr síita hitszónok Mahdi hadserege nevű milíciája fegyverszünetet kötött.

Shearer elmondta, hogy azóta mindössze 36 ezren tértek vissza otthonukba.

Veszélyben a segélymunkások

Az ENSZ-koordinátor szerint a külföldi segélymunkások továbbra is veszélyben vannak Irakban, így az ENSZ-nek is nehéz széleskörű hálózatot kiépíteni.

2003 augusztusában lázadók felrobbantották az ENSZ bagdadi székházát, a merényletben életét vesztette Sergio Vieira de Mello, az ENSZ-főtitkár iraki különmegbízottja is.

A 2008-as évre meghirdetett nemzetközi segélyprogram keretében 97 millió dollárt fordítanának élelmiszerre, 37 millió dollárt fedél biztosítására, 32 millió dollárt egészségügyi célokra, 26 millió dollárt emberi jogokra, 21 millió dollárt ivóvízre és csatornázásra, 18 millió dollárt pedig oktatásra. Az iraki kormány egyébként közölte, hogy 40 millió dollárral a saját forrásaiból hozzájárul a segélyprogramhoz.