eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar

Gyurcsány Ferenc Londonban: "a reformokról tárgyaltunk"

Az Európai Unió és a két ország belső reformjai álltak Gyurcsány Ferenc magyar és Gordon Brown brit kormányfő hétfői londoni tárgyalásának középpontjában. A Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban megtartott 40 perces megbeszélés után, - amelyről közös közleményt is kiadtak - Gyurcsány elmondta: Magyarország elsőként kívánja ratifikálni az EU reformszerződését.

Hozzátette: országaik saját reformjairól is tájékoztatták egymást Brownnal. "Gondjaink, bajaink, konfliktusaink meglehetősen hasonlók" - fogalmazott a magyar kormányfő.

Az MTI kérdésére, hogy a kétoldalú megbeszélésen Magyarország afganisztáni szerepvállalása is szóba került-e, Gyurcsány igennel válaszolt. Elmondta: a brit fél tudja, hogy Magyarország egy tartományi újjáépítési csoportot vezet, és Hollandiával együttműködve bővíti tevékenységét.

Gyurcsány szerint azok az országok, amelyek úgy érzik, hogy az ő szerepvállalásuk túltesz a többiekén, "újra és újra felvetik", hogy Magyarország és más államok fokozzák az afganisztáni jelenlétet. Az azonban, hogy Magyarország Hollandiával együttműködve 15-20 fővel növeli jelenlétét, "világos és egyértelmű válasz", mondta a miniszterelnök.

A magyarországi reformok londoni fogadtatásáról Gyurcsány azt mondta: gazdasági tekintetben nincs kétség aziránt, hogy Magyarország helyes utat választott. A magyar gazdaság fenntartható költségvetési pályára állítása végett megtett lépéseket "elismerik Európában, és elismeri Gordon Brown is", aki korábban tíz évig, brit pénzügyminiszterként vett részt az EU szakminisztereinek (ECOFIN) ülésein - tette hozzá Gyurcsány.

"Mindenhol ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak"

Az átalakítás nehezebb fele azonban mindig az, amikor a kialakult nagy rendszerekhez - felsőoktatás, egészségügy, állami adminisztráció - kell hozzányúlni. Bizonyos mértékig "mindenhol ugyanezekkel a kérdésekkel foglalkoznak ... mindenkinek ugyanezek miatt fáj a feje, nem Magyarországnak kell megreformálnia magát, hanem valamennyi európai országnak" - fogalmazott a miniszterelnök.

A hétfői kétoldalú tanácskozásról kiadott közös közleményben is szerepel, hogy a két fél megerősíti elkötelezettségét a szükséges reformok mellett, amelyek révén Európa képes lesz szembenézni a mindinkább globalizált gazdaság kihívásaival.

A dokumentum szerint a felek felszólítják a decemberben esedékes EU-csúcs részvevőit egy olyan "előretekintő, ambiciózus deklaráció" elfogadására, amely meghatározza az EU új elsődleges fontosságú feladatait a globalizációval kapcsolatban.

A közös közlemény szerint az EU-bővítés szorgalmazásával folytatni kell a reformok és a stabilitás támogatását "Európa szomszédságában", mivel a bővítés felvirágoztatta Európát, és biztonságot teremtett határain túl.

Címlapról ajánljuk
Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

Dohányosokat kérdeztek, érdekes dologok derültek ki

A leszokási hajlandóságot nagyban befolyásolja, hogy mennyire érezzük távolinak a dohányzás negatív, illetve a leszokás pozitív következményeit – derül ki az ELTE PPK kutatóinak 1500 dohányost bevonó vizsgálatából.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×